E-dziennik

Plan Lekcji

Kiermasz Bożonarodzeniowy

Od poniedziałku 30 listopada biblioteka szkolna zaprasza swoich czytelników do odwiedzin w niżej podanych dniach i godzinach:

poniedziałek 11.00 – 17.00

wtorek 12.00 – 18.00

czwartek 8.00 – 14.00

Popołudniowe godziny pracy biblioteki są związane z oczekiwaniami czytelników.
Sprawy zamówień książek, wypożyczeń , zwrotów, przedłużeń pozostają bez zmian. każdego dnia.
Poniżej podano najważniejsze informacje i zasady.

Uczniowie otrzymali przez dziennik Vulcan szczegóły dotyczące zwrotów, wypożyczeń oraz prolongaty terminu zwrotu wypożyczonych książek. Potrzebne książki można zamawiać przez dziennik Vulcan. Zamówioną książkę można odebrać w bibliotece (w godzinach pracy biblioteki) lub u Pań na portierni, podając imię i nazwisko dziecka, tytuł książki oraz potwierdzając podpisem odbiór książki. Za pomocą Vulcana można również prosić o przedłużenie wypożyczeń.

Możliwe są także zwroty wypożyczonych książek: książkę można oddać bezpośrednio do biblioteki lub (poza godzinami pracy bibliotekarzy) na stolik, który znajduje się na korytarzu przy wejściu do biblioteki.

WAŻNE: przy zwrocie na stolik koniecznie jest wpisanie się na „Kartę zwrotów”, uzupełniając imię, nazwisko ucznia, klasę, ilość zwracanych egzemplarzy oraz numery inwentarzowe zwracanych książek.

Na Teams’ach działa zespół: Biblioteka SP 1 zaprasza. To świetne miejsce na kontaktowanie się z Biblioteką!


REGULAMIN BIBLIOTEKI SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 1 WE WROCŁAWIU NA CZAS EPIDEMII COVID-19

ZASADY PRZEBYWANIA W BIBLIOTECE

 1. Uczniowie mogą korzystać z wypożyczalni zgodnie z grafikiem umieszczonymi na drzwiach biblioteki oraz na stronie internetowej szkoły.
 2. Odwiedzający bibliotekę po wejściu do pomieszczenia muszą mieć założoną maseczkę oraz zdezynfekować ręce.
 3. W bibliotece należy zachować bezpieczną odległość min. 1,5 m od pozostałych użytkowników oraz personelu biblioteki.
 4. W bibliotece jednocześnie mogą przebywać maksymalnie trzy osoby: jedna wypożyczająca, dwie oczekujące (w wyznaczonej strefie).
  W przypadku większej liczby uczniów chcących skorzystać z biblioteki należy poczekać na korytarzu w bezpiecznej odległości 1,5 m.

ZASADY WYPOŻYCZANIA KSIĄŻEK

 1. Użytkownikom ogranicza się korzystanie z księgozbioru w wolnym dostępie. Zbiory biblioteczne może podawać tylko bibliotekarz.
 2. Wszystkie wypożyczane książki można wcześniej zamówić osobiście lub elektronicznie, na adres bibliotekarzy poprzez Vulcan lub Microsoft Times.
 3. W celu odebrania zamówionych książek należy zgłosić się do biblioteki następnego dnia po złożeniu zamówienia po godz.11:00 lub po otrzymaniu mailowego potwierdzenia o realizacji zamówienia.

ZASADY ZWROTU KSIĄŻEK

 1. Przyniesione książki uczeń powinien położyć na specjalnie przygotowanym stoliku zwrotów.
 2. Przy zwrocie należy podać bibliotekarzom swoje nazwisko i klasę oraz numer książki umieszczony na kodzie kreskowym (tył książki, na okładce) .
 3. Zwrócone przez czytelników książki oznakowane datą zwrotu zostaną poddane 2-dniowej kwarantannie i w tym czasie pozostają wyłączone z wypożyczania. (zgodnie z wytycznymi MEN, MZ i GIS dla publicznych i niepublicznych szkół i placówek od 1 września 2020 r.).

ZASADY POSTĘPOWANIA PRACOWNIKÓW BIBLIOTEKI

 1. Pracownicy biblioteki możliwie często wietrzą pomieszczenie biblioteki.
 2. Bibliotekarze odbierający zwroty książek i wydający zamówione egzemplarze dezynfekują blat biurka i inne przestrzenie dotykane przez użytkowników.
 3. Pracownicy biblioteki dbają o bezpieczne, odizolowanie miejsca kwarantanny dla książek, które będą przechowywanie w tym miejscu przez 2 dni od dokonania zwrotu.

Jest wiele możliwości czytania książek – również lektur – w wersji elektronicznej. W dalszej części wiadomości znajdziecie wiele podpowiedzi, jak można to robić. Bo czytanie – wiadomo – jest baaaaaardzo przyjemne i pożyteczne!

WolneLektury.pl

Znana i lubiana, całkowicie darmowa biblioteka cyfrowa zawierająca ponad 5500 tytułów, w tym wiele szkolnych lektur. Ebooki są dostępne w wielu formatach, w tym na czytniki. Serwis zawiera także audiobooki. Wszystko dostępne jest za pomocą wygodnej, darmowej aplikacji (smartfony Android i iPhone). Projekt fundacji Nowoczesna Polska.

Lektury.gov.pl

Serwis zawiera wiele szkolnych lektur wraz z ich wykazem oraz opisami. Książki są dostępne online oraz do pobrania w wielu formatach, także na czytniki. Projekt realizowany w ramach Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej.

ChmuraCzytania.pl

Chmura Czytania zawiera ciekawe książki polskich i zagranicznych autorów, m.in. Conrada, Kafki czy Czechowa. Nie wymaga logowania.

Masz tę moc – ebook o koronawirusie

Wydawnictwo Olesiejuk wydało świetnego, darmowego ebooka na temat koronawirusa dla młodszych uczniów. Jak wyjaśnić, czym jest wirus, dlaczego ich życie stało się tak dziwne i jak zapobiegać się jego rozprzestrzenianiu? Dostępny jest tutaj.

Polona.pl

Największa w Polsce biblioteka cyfrowa. Zawiera stare książki oraz inne zdigitalizowane zbiory. Większość z nich należy do domeny publicznej, więc są darmowe.

O koronawirusie

Masz tę moc

Świetny i darmowy ebook o koronawirusie dla dzieci (i nie tylko). Od Wydawnictwa Olesiejuk. Jak wyjaśnić dzieciom, czym jest wirus, dlaczego ich życie stało się tak dziwne i jak zapobiegać jego rozprzestrzenianiu? 

OFERTY FIRM

Empik Premium bezpłatnie przez 60 dni

Empik przygotował promocyjny dostęp do bazy 11 tysięcy e-booków i audiobooków dostępnych w ramach aplikacji Empik Go dostępnej na Androida i iPhone’a.

Jak skorzystać z promocji?

 1. Na stronie https://www.empik.com/czas-w-domu podaj adres e-mail, na który zostanie przesłany kod.
 2. Otrzymany kod wprowadź na stronie: https://www.empik.com/premium/kupon
 3. Zarejestruj się lub zaloguj (jeżeli masz już tam konto) na empik.com.
 4. Aktywuj usługę Empik Premium.
 5. Pobierz aplikację Empik Go na smartfona i zaloguj się.

Nie jest wymagane podanie danych karty kredytowej i po zakończeniu okresu promocyjnego użytkownik nie zostanie obciążony opłatami.

iCzytam.pl

Serwis iCzytam.pl oferuje kilkadziesiąt darmowych książek onnline i audiobooków podzielonych na grupy wiekowe: 2-5 lat, 6-9 lat i ponad 9 lat.

Publio – darmowe ebooki

Publio to księgarnia internetowa. Oferuje ponad 100 ebooków za darmo. Jednak są to głównie lektury należące do domeny publicznej i poradniki.

Nexto

Księgarnia Nexto oferuje około 100 darmowych ebooków, z których większość to poradniki, lektury i podręczniki.

Audiobooki

Polska-Poezja.pl

Serwis oferuje klasykę polskiej poezji czytaną przez znanych polskich aktorów. Za darmo, w serwisie YouTube.

Spotify

Spotify to serwis umożliwiający słuchanie nieprzebranej liczby piosenek, audycji, podcastów itp. W wersji płatnej oferuje oczywiście znacznie więcej, jednak także wersja bezpłatna uprawnia do dużego wyboru bajek, legend i opowiadań dla dzieci. Wymaga rejestracji. Aplikacja jest dostępna na urządzeniach mobilnych i komputerach.

Audio-Bajki.pl

Nagrania bajek dostępne za darmo w serwisie YouTube.

Bajkowisko.pl

Serwis oferuje wiele nagrań bajek i audiobooków dla dzieci. Na stronie można za darmo przesłuchać 3 bajki, reszta dostępna jest na kanale YouTube.

Polskie Radio Dzieciom

Zarejestrowane audycje radiowe dla dzieci, zgrupowane w kilku kategoriach: Bajkowy kącik, Opowieści ludów świata, Wieczorne pogaduchy, Słuchowisko, Książki do poduchy. Wszystko bezpłatnie i bez konieczności  logowania.

Regulamin wypożyczalni

 1. Z biblioteki mogą korzystać wszyscy uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły. Rodzice uczniów – tylko na miejscu, w czytelni. Uczniowie klas pierwszych – po pasowaniu na czytelnika.
 2. W bibliotece obowiązuje wolny dostęp do półek; jednocześnie może wybierać książki 8 uczniów.
 3. Jednorazowo można wypożyczyć 2 książki, w tym 1 lekturę, na okres 14 dni. Nie wolno książek przetrzymywać, bo czekają na nie inni uczniowie. Termin wypożyczenia książki można przedłużyć do miesiąca.
 4. Wypożyczone książki należy szanować, zniszczone okładki – zmieniać. Przed wypożyczeniem należy książkę obejrzeć i zwrócić uwagę na ewentualne uszkodzenia.
 5. Książkę zagubioną lub zniszczoną należy odkupić (taki sam tytuł) lub zapłacić za nią jej aktualną równowartość.
 6. Książki wypożyczone należy zwrócić do biblioteki na 2 tygodnie przed końcem roku szkolnego.
 7. W bibliotece obowiązuje CISZA.
 8. Nieprzestrzeganie zasad regulaminu skutkuje: wyproszeniem z biblioteki, wpisem uwagi do zeszytu kontaktowego, powiadomieniem wychowawcy, obniżeniem oceny zachowania.

Regulamin czytelni

 1. W czytelni można korzystać z księgozbioru podręcznego, czasopism, komiksów i zbiorów wypożyczalni – na miejscu oraz z komputerów.
 2. Korzystający z czytelni obowiązany jest każdorazowo wpisać się do ZESZYTU ODWIEDZIN W CZYTELNI (nazwisko, imię , klasa, cel pobytu w czytelni)
 3. Czytelnik odpowiada osobiście za książki, komiksy i czasopisma, z których korzysta.
 4. Z czytelni można korzystać (zwłaszcza podczas przerw) tylko w obecności bibliotekarzy lub łączników bibliotecznych.
 5. Z czytelni mogą korzystać również rodzice uczniów.
 6. W czytelni obowiązuje bezwzględna CISZA!
 7. Nieprzestrzeganie zasad regulaminu skutkuje: wyproszeniem z biblioteki, wpisem uwagi do zeszytu kontaktowego, powiadomieniem wychowawcy, obniżeniem oceny zachowania.