• 15
  maj
  2013

  Świetlicowe wieści 2012/2013

  CZERWIEC 2013

  • W czwartek, 20 czerwca odbyła się III Świetlicowa Mini Lista Przebojów. Każda z grup zaprezentowała wybraną przez siebie piosenkę. Występom towarzyszyła świetna zabawa, a muzyka porwała wszystkich do tańca. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z występów naszych małych artystów: http://test.sp1.wroclaw.pl/node/641.

   

  • 14 czerwca uczniowie klas drugich uczęszczający do świetlicy wzięli udział w warsztatach tworzenia przypinek zorganizowanych przez firmę Inki-pinki. Dzieci samodzielnie zaprojektowały wzór swoich przypinek i wykonały je przy pomocy specjalnej maszyny pod nadzorem profesjonalistów. Warsztaty sprawiły dzieciom ogromną frajdę. Proces tworzenia przypinek od rysunku do gotowej ozdoby zafascynował dzieci. Szczególną satysfakcję przyniosła świetliczakom praca przy maszynie łączącej wszystkie komponenty w całość. Wyjmując własnoręcznie przygotowaną i jedyną w swoim rodzaju przypinkę dzieci nie kryły zadowolenia i dumnie prezentowały swoje dzieła. Galeria: http://test.sp1.wroclaw.pl/node/640.

   

  • Wspaniała atmosfera towarzyszyła zabawom sportowym zorganizowanym przez świetlicę 13 czerwca pod hasłem „Bawmy się razem”.
   Zabawa była podzielona na dwie części: poranną i popołudniową, podczas których uczniowie reprezentujący swoje klasy zmierzyli się w następujących konkurencjach: strzał na bramkę, rzut na pachołek, przenoszenie wody oraz slalom. Dodatkową konkurencją rozstrzygającą remisowe wyniki było przeciąganie liny.
   Uczniowie mimo upalnej pogody wykazali się niespożytą energią, entuzjazmem i sportowym duchem walki. Najwięcej emocji wzbudził slalom oraz przeciąganie liny, gdyż to właśnie te konkurencje rozstrzygały o wyniku i wymagały współpracy całej drużyny. Jednak zgodnie z zapowiedzią pani Grażyny Skuzy (kierownik świetlicy) podczas tej zabawy nie było wygranych ani przegranych: każdy osiągnął swój osobisty rekord olimpijski. Wszystkim uczestnikom gratulujemy, a wspaniałym kibicom dziękujemy za fantastyczny doping! Zapraszamy do galerii zdjęć http://test.sp1.wroclaw.pl/node/635

   

   

  • W dniu 11 czerwca naszą świetlicę odwiedzili policjanci z Komisariatu Wrocław- Śródmieście. W prelekcji uczestniczyły świetliczaki z 2 i 3 klas (galeria: http://test.sp1.wroclaw.pl/node/637 ). Dzieci mogły przypomnieć sobie i powtórzyć, jak bezpiecznie zachować się na drodze, jak postępować w przypadku spotkania osoby obcej, i co niezwykle ważne przed zbliżającymi się wakacjami, dowiedziały się, jak bezpiecznie je spędzać. Nasi mądrzy uczniowie świetnie odpowiadali na pytania zadawane przez Panią policjantkę. Mamy nadzieję, że wiedza ta zostanie przez nich wykorzystana w praktyce podczas wakacji i, że we wrześniu wszyscy wrócimy do szkoły cali i zdrowi. Spotkanie było również doskonałą okazją do pytań o codzienną pracę policji (umundurowanie policjanta, jego wyposażenie, warunki przyjęcia do pracy w policji.)

   

  • W miniony czwartek (6 czerwca) dzieci ze świetlicy odwiedzili wyjątkowi goście. Funkcjonariusze Straży Pożarnej zajechali na szkolne podwórko prawdziwym wozem strażackim i zaprezentowali dzieciom zgromadzony w nim sprzęt. Dzieci były zachwycone możliwością przymierzenia hełmu strażackiego, mogły też zobaczyć strój, jaki strażacy ubierają na akcje gaśnicze oraz specjalną odzież ochronną ubieraną na akcję usuwania gniazd os lub szerszeni. Podczas wizyty strażacy udzielali porad, jak należy się zachować kiedy zaobserwujemy pożar lub wyczujemy gaz. Jesteśmy dumni, że wszystkie dzieci wiedziały, że numery alarmowe do Straży Pożarnej to 998 lub 112. Wiedza ta może być szczególnie ważna podczas zbliżających się wakacji. Pytaniom do naszych gości nie było końca: „Jakie możliwości ma sprzęt strażacki?” „Jakie było największe zagrożenie z jakim się pan zetknął?” A panowie strażacy z radością udzielali wyczerpujących odpowiedzi. Na koniec dzieci miały szansę usiąść w wozie strażackim i zobaczyć z jaką siłą wylatuje woda gasząca największe pożary. Ciekawe ilu uczniów pójdzie w ślady naszych gości… http://test.sp1.wroclaw.pl/node/636

  MAJ 2013

  • Dominika Bielecka (3c), Marta Strymer (3c) – jako drużyna reprezentująca świetlicę naszej szkoły zdobyła I miejsce w  XVII Miedzyszkolnym Konkursie Wiedzy Ekologicznej. W ten sposób nasze fenomenalne zawodniczki kontynuują tradycję zwycięstw i świetnych występów świetliczaków – ekologów z SP1 przygotowywanych przez Panią Grażynę Skuzę. Gratulujemy i dziękujemy.
  • Ola Baranowska (3c) zajęła II miejsce w międzyszkolnym konkursie plastycznym „Wiosną kwiaty pachną i rosną”.

  KWIECIEŃ 2013

  • 24 kwietnia wychowawcy ze świetlicy: Ewelina Łozińska i Renata Pawłowska przeprowadziły dla 20 nauczycieli świetlic wrocławskich szkół warsztaty „Zabawy z piosenką i tańcem” (Galeria: http://test.sp1.wroclaw.pl/node/586). Ich celem było pokazanie, jak w atrakcyjny i twórczy sposób można przełamywać bariery funkcjonowania dziecka w grupie, pokonywać nieśmiałość, a także jak ciekawie spędzać wolny czas. Uczestniczkom warsztaty bardzo się podobały, doceniono ich profesjonalizm, kompetencje prowadzących i zgłoszono zapotrzebowanie na kolejne tego typu działanie.
  • Wychowankowie świetlicy SP 1 spisali się fantastycznie w konkursie plastycznym zorganizowanym przez wrocławskie ZOO „Eko-jajo”! Zadaniem było wykonanie dowolną techniką świątecznej pisanki z surowców wtórnych… Największą kreatywnością wykazały się: Marysia Fąfara (3c) – zwyciężczyni i Ola Baranowska (3c) – zdobywczyni II miejsca. Fantastycznie! Gratulacje dla dziewczynek.

  MARZEC 2013

  • Omnibus 2013

  Czas na podsumowanie świetlicowego konkursu wiedzy rozgrywanego w marcu. Dziękujemy za ogromne zaangażowanie świetliczaków i ich rodzin w wymyślanie pytań. Wszystkie były bardzo ciekawe i dotyczyły najróżniejszych dziedzin życia. Ciekawe, czy potrafilibyście odpowiedzieć na niektóre z nich: Jak nazywa się Krasnal, który mieszka obok sekretariatu naszej szkoły? Jaką dyscyplinę sportu uprawia Justyna Kowalczyk? Jakie oczy ma strach? Co to jest tuzin? (patrz Galeria: http://test.sp1.wroclaw.pl/node/562 )
  Okazuje się, że dla wielu uczniów uczęszczających do świetlicy te pytania to pestka.Po pisemnym etapie eliminacyjnym wyłoniliśmy 10 finalistów. Konkurs finałowy przypominał teleturniej 1 z 10. Niektóre dzieci bardzo wczuły się w rolę uczestnika teleturnieju, prosząc „pana z nr 1” lub „panią  z nr 3”. Finaliści, którzy stawili się do walki na wiedzę, to:Hania Stach, Kasia Szymak, Patrycja Pietrzak, Dawid Szczygieł, Marta Strymer, Łukasz Borodziewicz, Janek Rudnicki, Hania Safiak, Antek Piałucha i Marek Machaj.
  Reguły zabawy były jednak nieubłagane: do ścisłego finału mogły przejść tylko trzy osoby. Walka była zacięta i wykorzystaliśmy prawie wszystkie pytania.Antek Piałucha jako pierwszy stracił wszystkie szanse i tym samym zdobył tytuł III Omnibusa SP 1. Dawid Szczygieł po szaleńczej szarży pytań „na siebie” jako drugi pozbył się wszystkich szans i musiał zadowolić się tytułem II Omnibusa SP 1. Jako ostatni na polu bitwy pozostał dzielny Marek Machaj. Uczeń klasy pierwszej wykazał się dużą odpornością na stres i ogromną wiedzą i zapewnił sobie zaszczytny tytuł I Omnibusa SP 1.

  STYCZEŃ 2013

  • W dniu 27.01.2013 roku w świetlicy odbyło się uroczyste spotkanie z okazji Dnia Babci i Dziadka. Przygotowali je uczniowie klasy 3c wraz z Panią Grażyną Skuzą Uroczystość składała się z dwóch części. Najpierw dzieci recytowały wiersze i śpiewały piosenki poświęcone Babciom i Dziadkom. Następnie zebrani goście mieli okazję zobaczyć piękną inscenizację o porach roku. Druga część spotkania poświęcona była wspólnym zabawom, konkursom i zagadkom. (http://test.sp1.wroclaw.pl/node/566)
   Uroczystość dostarczyła Babciom i Dziadkom wielu wzruszeń i radości. Każdy otrzymał upominek własnoręcznie wykonany przez wnuka czy wnuczkę. Wśród podarunków znalazły się piękne laurki, portrety, papierowe kwiaty.
   To były wspaniałe chwile, które Dziadkowie spędzili wraz ze swoimi wnukami.

  GRUDZIEŃ 2012

  • W dniu 12 grudnia 2012 roku odbyło się ostatnie już spotkanie, kończące IX edycję akcji „Cały Wrocław czyta”. Tym razem spotkaliśmy się wszyscy w Pasażu Grunwaldzkim. Tam bowiem otwarta została kolejna skrzyneczka bookcrossingowa. Hasłem przewodnim imprezy były „Gwiazdy Szczytnickie”. Dzieci przebrane w konwencji gwiazd niebiańskich, idoli sportu, muzyki, filmu, po wspólnym wykonaniu piosenki „My wrocławianie”, przeszły korowodem wokół poziomu zerowego Pasażu. Jak zwykle nie zabrakło ciekawych występów tanecznych oraz czytających dzieciom gości – przyjaciół naszej akcji. Zainteresowanych zapraszamy do galerii zdjęć: http://test.sp1.wroclaw.pl/node/529.
   Spotkanie było podsumowaniem tegorocznych działań, toteż wręczono nagrody za aktywność i działalność czytelniczą. Naszą szkołę nagrodzono pierwszym miejscem za aktywne wspieranie edukacji czytelniczej w ramach tej edycji akcji, w projekcie „Wrocław stolicą czytania – tworzenie bajecznych ławeczek”. Cieszymy się bardzo i dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do tego sukcesu. Mamy nadzieję, że edukacja czytelnicza w naszej szkole nadal będzie na tak wysokim poziomie.
  • Czas na podsumowanie działań świetlicy na rzecz Wrocławskiego Schroniska dla Zwierząt. Dzięki akcji charytatywnej dla całej szkoły zorganizowanej w stołówce szkolnej świetlica zebrała pieniądze przekazane na utrzymanie konia Posejdona oraz dla zwierząt ze Schroniska.
   20 listopada udało nam się odwiedzić przytułek dla bezdomnych zwierząt przy ul. Ślazowej 2. Dobre serca naszych uczniów i ich rodzin nie zawiodły: w świetlicy zgromadziliśmy mnóstwo karmy dla zwierząt oraz legowiska, które przydadzą się szczególnie teraz – zimą. Ku naszemu zaskoczeniu w schronisku spotkaliśmy nie tylko psy i koty, ale także pięknego białego lisa, kozę i owcę. Zapraszamy do galerii zdjęć z wizyty w schronisku- mamy nadzieję, że przynajmniej niektóre zwierzęta znajdą nowe, kochające domy.Serdecznie dziękujemy za przekazane fanty, dzięki którym w tym roku akcja cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem nie tylko wśród uczniów, ale także wśród pracowników szkoły. http://test.sp1.wroclaw.pl/node/509

  LISTOPAD 2012

  • W dniach 12 i 13 listopada odbyła się w naszej świetlicy prelekcja na temat bezpieczeństwa, którą poprowadził przedstawiciel wrocławskiej Straży Miejskiej, Pan Paweł Grombczewski. Dzieci wysłuchały wykładu połączonego z prezentacją multimedialną na temat bezpiecznego zachowania się dzieci na drodze, w szkole, w domu, w kontakcie z osobą obcą, a także z groźnym psem. Zdobyta wiedza procentowała będzie w życiu codziennym uczniów. Bezpieczeństwa nigdy dość. Planujemy zatem kontynuować współpracę z przedstawicielami różnych służb (http://test.sp1.wroclaw.pl/node/490).

  PAŹDZIERNIK 2012

  • 3 i 12 października br. odbyły się, kolejne już, spotkania czytelnicze w ramach akcji „Cały Wrocław czyta”, w których uczestniczą dzieci z wrocławskich szkół i przedszkoli. Uczniowie z naszej świetlicy także brali udział w tym szlachetnym przedsięwzięciu, które ma na celu propagowanie czytelnictwa wśród małych i dużych wrocławian.
   Pierwsze ze spotkań odbyło się na Dworcu Głównym PKP, gdzie otwarto, trzecią już, skrzyneczkę bookcrossingową. Na spotkanie przybył Pan Prezydent, który wraz z dziećmi przeczytał wiersz „Lokomotywa”. Dzieci przebrane w akcenty kolejowe stworzyły radosny korowód wokół placu przy Dworcu. Zwiedzały także odremontowany niedawno budynek. Na koniec zaproszeni goście czytali dzieciom książki.
   Drugie spotkanie, połączone z otwarciem kolejnych dwóch skrzyneczek, odbyło się w Ogrodzie Botanicznym. Ciekawą atrakcją był koncert skrzypcowy i wystawa prac plastycznych związanych z całą akcją. Galeria: http://test.sp1.wroclaw.pl/node/477
   Jeśli ktoś jeszcze nie wie, czym jest bookcrossing lub skrzyneczka bookcrossingowa, oto kilka wskazówek:
   bookcrossing, czyli uwalnianie książek: krążąca książka lub książka w podróży,ma na celu popularyzowanie czytelnictwa i dzielenie się książkami z innymi osobami. Polega na przynoszeniu i zostawianiu swoich, jak również krążących książek, w miejscach publicznych lub specjalnie do tego przygotowanych (np. skrzyneczkach), po to, by znalazca mógł je przeczytać, zarejestrować na stronie www.bookcrossing.pl lub własnoręcznie opisać i przekazać dalej- do kolejnego czytelnika.
   We Wrocławiu stoi już 5 skrzyneczek bookcrossingowych: Rynek 6, Pergola, Dworzec Główny PKP oraz 2 w Ogrodzie Botanicznym.
   Zapraszamy do włączenia się w akcję! „Dziel się z innymi radością czytania. Poczytaj i zostaw tutaj swoją książkę”, „ Książka lubi krążyć z rąk do rąk”.
  • W piątek 19 października dzieci uczęszczające do świetlicy miały okazję wybrać się do wrocławskiego ZOO. Nie była to jednak zwykła wycieczka. Świetliczaki skorzystały z oferty edukacyjnej realizowanej na terenie ogrodu, w ramach której zgłębiły zagadnienie zagrożonych gatunków zwierząt. Podczas zajęć dzieci mogły się dowiedzieć m.in.: dlaczego w ZOO trzyma się zwierzęta? Jaka jest kara za przemyt zwierząt? I dlaczego niektórym gatunkom zwierząt grozi wymarcie? Po lekcji „w terenie” dzieci otrzymały karty pracy, aby utrwalić zdobytą wiedzę. Była to pierwsza taka wycieczka świetlicy do ZOO i mamy nadzieję, że nie ostatnia :-). Zapraszamy do galerii zdjęć z wycieczki http://test.sp1.wroclaw.pl/node/478.

  WRZESIEŃ 2012

  • W środę, 19 września naszą świetlicę odwiedziła Pani Policjantka. Celem tej wizyty było pogłębienie i utrwalenie wiedzy uczniów klas pierwszych i drugich na temat bezpieczeństwa. Wszyscy wychowankowie świetlicy słuchali Pani Funkcjonariusz jak zaczarowani i z zaciekawieniem oglądali prezentowane plansze z rysunkami przedstawiającymi sytuacje zagrożenia. Bezbłędnie odpowiadali na wszystkie pytania oraz chętnie sami je zadawali. Na zakończenie dzieci otrzymały wspaniałe prezenty: naklejki z alarmowymi numerami telefonu oraz kamizelki odblaskowe z napisem „zobacz mnie”. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z tego wydarzenia (http://test.sp1.wroclaw.pl/node/462).
  • We wrześniu dzieci z Naszej Świetlicy szkolnej wzięły udział w corocznym Sprzątaniu Świata.Rozmowom na temat segregacji odpadków oraz dbania o Matkę Ziemię towarzyszyły wyjścia do pobliskiego parku Tołpy oraz terenów wokół posesji szkolnej. Wychowankowie świetlicy nie kryli entuzjazmu przy sprzątaniu terenów, które mijają codziennie w drodze do szkoły. Dzieci cieszyły się, że mogą przyczynić się do propagowania ochrony środowiska naturalnego i, że swoją pozytywną postawą zwracają uwagę przechodniów. Zapraszamy do galerii zdjęć z ekologicznej wyprawy świetliczaków z klas 2a i 2b do parku Tołpy http://test.sp1.wroclaw.pl/node/472
Skip to content