gru

Wielokulturowość w Bożym Narodzeniu (Kiermasz Bożonarodzeniowy w SP 1)

Dnia 9 grudnia 2017 r. w Szkole Podstawowej nr 1 we Wrocławiu odbył się XXII Kiermasz Bożonarodzeniowy. Uczniowie naszej szkoły przygotowali, wspólnie z nauczycielami i rodzicami, wiele różnych stoisk, kawiarenek, aukcji, przedstawień i koncertów muzycznych. Pośród wielu świątecznych atrakcji nie zabrakło elementów bożonarodzeniowych innych krajów np. Niemiec, Austrii czy Wielkiej Brytanii.

• Prezentacja multimedialna o tradycjach świątecznych w krajach anglojęzycznych – klasa 4e,
    • Kawiarenka „niemiecka”- tradycyjne przysmaki bożonarodzeniowe w Niemczech, wystawa prac uczniów o tradycjach niemieckich i austriackich – klasy 4c i 7c,
    • Kawiarenka świąteczna z tradycjami angielskimi – klasa 4d,
    • Koncert kolęd „Na schodach” – w języku polskim i angielskim – klasy 2a, 2b, 3a,
    • Koncert instrumentalny kolęd i utworów świątecznych z różnych krajów – uczniowie klas 6c i 7e.

Przygotowanie do Kiermaszu miało charakter wielowątkowy tzn. uczniowie na lekcjach i próbach (zajęcia pozalekcyjne) ćwiczyli i doskonalili programy artystyczne, przygotowywali elementy plastyczne np. plakaty, prezentacje multimedialne, ozdoby świąteczne.

Na lekcjach muzyki ćwiczyliśmy angielskie utwory świąteczne np. „We Wish You a Merry Christmas”, „Merry Christmas everyone”. “Silent Night”/ Stille Nacht w klasach 4-6, a we wszystkich klasach 7 uczniowie poznali tradycje świąt Bożego Narodzenia w krajach Unii Europejskiej. Celem powyższych działań było promowanie idei wielokulturowości, zgodnie z założeniami realizowanego w szkole projektu International High5 for teachers: ready for multiculturalism (POWER) .

Opiekę nad koncertem obcojęzycznym i innymi działaniami objęły nauczycielki edukacji wczesnoszkolnej: Paulina Baniewska, Beata Makarewicz, Marta Musiał oraz nauczyciel muzyki Sławomir Standio.