mar

Wizyta w elektrowni wodnej

W dniu 22 marca 2011r. grupa 20 uczniów naszej szkoły odwiedziła elektrownię wodną, która mieści się przy ulicy Nowy Świat 46 we Wrocławiu. Ta wizyta to jedno z bardzo wielu działań związanych z przystąpieniem szkoły do konkursu „Nasza szkoła dba o klimat”, organizowanym przez TAURON Ekoenergia z siedzibą w Jeleniej Górze. Wszystkie tajemnice pracy elektrowni opowiedział nam pan Jacek Kukuła, tato Hani z 5d. (fotoreportaż z wizyty:sp1.wroclaw.pl/node/208)

Najważniejsze ciekawostki o wrocławskiej elektrowni wodnej:

– została wybudowana wg projektu znanego architekta Maxa Berga w latach 1921 – 1924;

– należy do elektrowni wodnych typu przepływowego;

– pracują w niej 4 turbo-zespoły (2 oryginalne jeszcze niemieckie i 2 pochodzące z lat 60-70 ubiegłego wieku, przywiezione z dawnej Czechosłowacji);

– różnica poziomów między stopniami wodnymi wynosi 5 m;

– energia produkowana przez elektrownię mogłaby zabezpieczyć potrzeby energetyczne mieszkańców Starego Miasta.

Elektrownie wodne określane są mianem źródła „zielonej energii” – czystej energii, są  bezpieczne dla środowiska i nie emitują zanieczyszczeń do atmosfery.

Wyjście do elektrowni zorganizowały panie Beata Wira i Katarzyna Czerwonka – nauczycielki przyrody. Bardzo im za to dziękujemy!