• 18
  maj
  2020

  Spaceruj i zwiedzaj on-line

  ZAMEK KRÓLEWSKI W WARSZAWIE,
  proponuje korytarzami sal zamkowych za sprawą google street view. Na stronach www zamku można obejrzeć krótkie prelekcje na temat najważniejszych dzieł w zbiorach muzeum, dwóch obrazów Rembrandta (Dziewczyna w ramie obrazu oraz Uczony przy pulpicie). Oba stanowią jedne z najcenniejszych dzieł sztuki światowych artystów w polskich zbiorach muzealnych.
  zwiedzanie zamku online:
  https://www.zamek-krolewski.pl/zwiedzanie/aktualnosci/poznaj-zamek-online!

  MUZEUM NARODOWE
  Pozwala przejrzeć w sposób wirtualny skatalogowane wystawy, łącznie z unikatowymi zbiorami z nubijskiego miasta Faras, które zostało pochłonięte przez wody Nilu, w którego odkryciu uczestniczyli polscy archeolodzy. Oprócz tego, muzeum oferuje także bogate zbiory malarstwa, w tym obrazy najwybitniejszych polskich artystów XIX i XX wieku: Gierymskiego, Wyspiańskiego, Matejki, Chełmońskiego, czy Wojciecha Fangora, Zbiory dostępne są za pośrednictwem platformy Arts and Culture. https://www.mnw.art.pl/

  MUZEUM HISTORII POLSKI
  MHP udostępnia zbiory za pośrednictwem Google Arts and Culture. Spora ich część dotyczy okresu odzyskania przez Polskę niepodległości i grupuje najciekawsze zdjęcia z okresu II Rzeczypospolitej. Fotografiom i ilustracjom towarzyszą także opisy oraz wyjaśnienia, które pozwalają nam lepiej zrozumieć rzeczywistość tamtych lat.
  Strona Muzeum: MHP zbiory online, http://muzhp.pl/pl

  MUZEUM HISTORII ŻYDÓW POLSKICH POLIN
  Na stronie www.polin.pl/pl/muzeum-polin-w-twoim-domu placówka udostępnia spacery online, podcasty, spotkania i prelekcje online, a nawet także quiz edukacyjny dla najmłodszych. Oczywiście, można też obejrzeć wystawę stałą placówki i przespacerować się po muzeum z… Maciej Orłosiem.

  MUZEUM ŁAZIENKI KRÓLEWSKIE
  Dzięki technologii internetowej można poznać każdy zakamarek poszczególnych pomieszczeń, zwiedzić m.in. Teatr Stanisławowski, Pałac na Wyspie, Pałac Myśliwski, czy Biały Dom. https://www.lazienki-krolewskie.pl/

  MUZEUM POWSTANIA WARSZAWSKIEGO
  Jedno z najbardziej interaktywnych muzeów stolicy. Na facebookowym profilu muzeum można m.in. zobaczyć transmisję live ze zwiedzania placówki. https://www.1944.pl

  WIRTUALNE SPACERY PROPONUJĄ TEŻ:
  Auschwitz-Birkenau. Niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady – wirtualny spacer
  Bazylika Katedralna pw. WNM Panny i św. Mikołaja w Łowiczu – wirtualny spacer
  Filharmonia Narodowa w Warszawie – wirtualny spacer
  Kopalnia Soli w Wieliczce – wirtualny spacer
  Kraków – wirtualny spacer po mieście
  Muzeum Bitwy pod Grunwaldem – wirtualny spacer
  Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu – wirtualny spacer
  Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie – wirtualny spacer
  Muzeum Wsi Kieleckiej – wirtualny spacer
  Szlak Kościołów Drewnianych – wirtualny spacer
  Wrocławski Ratusz – wirtualny spacer
  Zespół pocystersko-katedralny w Pelplinie – wirtualny spacer
  Wirtualny spacer po Muzeum Początków Państwa Polskiego- wirtualny spacer

  POZOSTAŁE:
  MUZEUM LOTNICTWA POLSKIEGO W KRAKOWIE
  pokazuje ponad 200 eksponatów z historia lotnictwa. Modele eksponowane są w krajobrazie lotniska z początku minionego stulecia, we wnętrzach dawnych i stylizowanych przestrzeniach hangarowych.

  MUZEUM ZAMKOWE W PSZCZYNIE
  Muzeum mieści się w dawnej rezydencji magnackiej, w której zachowało się oryginalne wyposażenie i meble. Zamek jest obecnie jednym z najcenniejszych zabytków architektury rezydencjonalnej w Polsce.

  MUZEUM ZAMOYSKICH W KOZŁÓWCE
  We wnętrzach pałacowych zachował się autentyczny wystrój z przełomu XIX i XX wieku w stylu Drugiego Cesarstwa. Panorama daje możliwość spaceru po dziedzińcu, kaplicy oraz pałacu, gdzie w każdym pomieszczeniu możemy z bliska obejrzeć obiekty muzealne.

  ZAMEK KRZYŻACKI W MALBORKU
  Zamek w Malborku, niegdyś siedziba mistrzów wielkiego zakonu krzyżackiego, dziś jest jedną z najpopularniejszych atrakcji województwa pomorskiego. Jego historia jest naprawdę bogata i sięga aż XIII wieku!

  INNE INTERESUJĄCE STRONY:
  https://www.mapamuzeow.com
  https://www.ai360.pl/panoramy/278
  https://www.radiozet.pl/Co-gdzie-kiedy-jak/Muzea-online-zwiedzanie-muzeow-w-Polsce-przez-internet-za-darmo-KORONAWIRUS
  https://kukulturze.pl/utknales-w-domu-te-12-slynnych-muzeow-oferuje-wirtualne spacery/
  https://kulturadostepna.pl/on-line/wirtualne-muzea
  https://artsandculture.google.com/partner?hl=pl

  MUZEA ZA GRANICĄ DO OBEJRZENIA ONLINE

  VAN GOGH MUSEUM, Amsterdam – spacer
  Tego malarza chyba nikomu nie trzeba przedstawiać i właśnie dlatego w Amsterdamie znajdziecie muzeum stworzone na jego cześć i gromadzące jego dzieła.

  BRITISH MUSEUM, Londyn – spacer
  Londyńskie British Museum ma imponujące zbiory, które zobaczyć możecie w trakcie odbywania wirtualnego spaceru. Do najważniejszych eksponatów Brytyjskiego Muzeum należą m.in. mumie egipskie, statuy faraona Sesotrisa III, marmury z ateńskiego Partenonu oraz szkice Michała Anioła, Rafaela i Leonarda da Vinci.

  LUWR, PARYŻ – spacer
  Luwr to jedno z największych muzeów i najczęściej odwiedzany tego typu obiekt na świecie. Są tu m.in. Nike z Samotraki, Wenus z Milo czy Mona Lisa Leonarda da Vinci.

  MUSÉE D’ORSAY, PARYŻ – spacer
  Podczas wirtualnego spaceru po tym muzeum zobaczycie dziesiątki słynnych dzieł francuskich artystów, między innymi Moneta, Cézanne’a i Gauguina.

  PERGAMON MUSEUM, BERLIN – spacer
  To jedno z największych muzeów w Niemczech mające wiele do zaoferowania. Znajduje się w nim wiele starożytnych artefaktów, w tym Brama Isztar i Ołtarz Pergamon (Wielki Ołtarz Zeusa).

  NATIONAL GALLERY OF ART, Waszyngton – spacer
  Amerykańskie muzeum oferuje online dwie expozycje: wystawę amerykańskiej mody z lat 1740–1895, w tym wiele renderingów ubrań z epoki kolonialnej i rewolucyjnej i zbiór prac holenderskiego malarza barokowego Johannesa Vermeera.

  GUGGENHEIM MUSEUM W NOWYM JORKU – spacer
  Nowojorskie Muzeum Guggenheim to bez wątpliwości jedno z najbardziej znanych i najczęściej odwiedzanych muzeów przez miłośników sztuki. W jego zbiorach znajdują się przeróżne dzieła z kluczowych dla kultury epok, takich jak impresjonizm, postimpresjonizm, nowoczesność i współczesność! Koniecznie skorzystajcie z opcji wirtualnego spaceru, dzięki czemu zaznajomicie się z tym, co skrywa w sobie ta niezwykle interesującą instytucją!

  RIJKSMUSEUM W AMSTERDAMIE – spacer
  To muzeum skupiające się na zbiorze dzieł najsłynniejszych holenderskich malarzy — szczególnie tych z tak zwanego “złotego wieku”. Johannes Vermeer, Rembrandt i wiele innych mistrzów pędzla — to właśnie tutaj obejrzysz ich prace. Całe muzeum to niejako prezentacja 800 lat malarstwa holenderskiego — koniecznie musicie to zobaczyć!

  ALE TO NIE WSZYTKO,
  bowiem teraz coraz więcej muzeów i innych instytucji uruchamia dodatkowe kanały, prowadzi wirtualne zajęcia i udostępnia swoje materiały. Informacje są na bieżąco aktualizowane. Przykładowo:

  http://etnomuzeum.pl/wirtualny-spacer/ Muzeum Etnograficzne w Toruniu
  https://www.e-muzeum.eu/lednica/ Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy
  https://bobrka.wkraj.pl/html5/index.php?id=43145#43145/ Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego
  https://my.matterport.com/show/?m=K2SkU4moGo4& Muzeum Zabytków Kultury Technicznej w Gnieźnie
  https://zamekksiaz.wkraj.pl/#/39541 Zamek Książ w Wałbrzychu
  https://www.zamek-lancut.pl/digitalizacja/wirtualsp/Lancut.html Zamek w Łańcucie
  https://sztolnie.wkraj.pl/html5/index.php?id=38781#38782/34,1

Skip to content