- Daj dziecku budzik W ten sposób uczynisz je odpowiedzialnym za poranne wstawanie.
- Ucz samodzielności Czy Twoje dziecko potrafi przygotować sobie kanapki lub przynajmniej posmarować chleb masłem i przełożyć je wędliną, czy też wykonać inne czynności stosowne do wieku? Fakt, że potrafi coś zrobić buduje w nim poczucie sprawstwa i pozytywną samoocenę. Staraj się swą nadopiekuńczością lub faktem, że zbyt długo coś robi, nie pozbawić go tej przyjemności.
- Planuj na przyszłość Dopilnuj, aby dziecko wieczorem przygotowało ubranie na następny dzień i spakowało plecak. W aktualnej sytuacji może np. szykować potrzebne przybory na drugi dzień lub zaplanować harmonogram. Wszystko to może uczynić ranek spokojniejszym. Starajmy się zadbać, by dziecko nie wytrąciło się z rytmu szkolnego.
- Naucz swoje dziecko rezerwowania czasu Niech będzie gotowe pięć minut przed wyjściem lub wykonaniem jakiegoś zadania.
- Prowadź kalendarz rodzinny Zapisuj terminy oddawania prac szkolnych, innych zadań zleconych przez nauczyciela, innych ważnych spraw – dzieci też takie posiadają. Teraz Twoje dziecko może spojrzeć w kalendarz, żeby zdecydować jak spędzić swój czas, by wszystko było zrobione.
- Poszukaj „złodziei czasu” W wielu domach należy do nich telewizor, przeciągająca się w nieskończoność zabawa, rozmowa telefoniczna, spędzanie czasu na komunikatorze lub komputer. Uświadom sobie i dziecku, którzy to „złodzieje”, a zyskasz całe godziny na inne przyjemne i pożyteczne czynności.
W tekście używam sformułowania „dziecko” i może nasunąć się skojarzenie, że dotyczy on maluchów. Otóż, często brak tych umiejętności obserwuję u starszych dzieci, nastolatków czy dorosłych. W myśl powiedzenia: „Czego Jaś się nie nauczy, tego Jan nie będzie umiał” warto zacząć te krótkie rady testować już dziś. Jeśli ktoś ma jakieś braki w zakresie tych umiejętności to należy pamiętać: Na naukę nigdy nie jest za późno!!! Dzieci uczą się poprzez obserwacje!!!!
USTALCIE PLAN DNIA!
- Bardzo ważny jest harmonogram. Może uwzględniać różne czynności: higieniczne, czas na posiłki, sprzątanie itp.
- Czas na naukę, obowiązki, odpoczynek i zabawę zorganizuj tak by nie kolidowałyz działaniami innych domowników.
- Jeśli w domu jest więcej niż jedno dziecko postaraj się zarządzać „wesołą grupką”, np.dziel zadania na do wykonania samodzielnego, wspólnego, dokonuj roszad. Pamiętaj, że wspólne przebywanie na początku cieszy później jednak może doprowadzić sytuacji trudnych, pełnych napięć, agresji.