• 10
    maj
    2020

    Książki rekomendowane przez czasopismo „Biblioteka w Szkole”

    Oto lista książek, z której możecie wybierać:

    1. Zaginiona wyspa Nikola Kucharska, Alojzy Rzepa 6+
    Wyspa widziana oczami dwóch postaci żyjących w innych epokach. Z jednej strony można ją poznać dzięki zapiskom badacza i odkrywcy, a z drugiej dzięki młodej ilustratorce, która po odnalezieniu dzienników pana Rzepy może zobaczyć miejsca, które kiedyś odwiedził badacz. Czy coś jeszcze spaja te dwie niby różne historie? Połączenie przygody z pracą badawczą, odkrywaniem świata i… poniekąd siebie. Świetne ilustracje, ciekawe teksty, elementy komiksu. Najbardziej odlotowa książka podróżniczo-przygodowa ostatnich lat!

    2. Mały pokój z książkami Eleanor Farjeon 6+
    Blisko 30 historii z mądrym przesłaniem, śmiesznych i wzruszających, przekazujących prawdę o człowieku i jego naturze. Obok baśniowych postaci bohaterami tych opowieści są zwykle dzieci i dorośli, a rzecz dzieje się niekoniecznie w jakimś królestwie. Piękny wstęp autorki opowiada o wielkiej miłości do książek i obcowaniu z nimi w tytułowym małym pokoju z książkami. Książka wydana w ramach serii Mistrzowie Światowej Ilustracji.

    3. Giselle Charlotte Gastaut 7+
    Historia pięknej Giselle nieszczęśliwie zakochanej w księciu przyrzeczonym innej kobiecie. Tajemnica wychodzi na jaw i Giselle umiera z tęsknoty. Po śmierci staje się willidą. Książka zainspirowana baletowym dziełem z 1841 roku. Duże ilustracje, misterne koronkowe witraże, które mogą być cenną pomocą podczas zajęć muzycznych, mało tekstu, różne faktury papieru. Opowieść utrzymana w podobnym klimacie jak Jezioro łabędzie tej samej autorki.

    4. Strasznowiłka i dzika zima Jana Bauer 7+
    Strasznowiłka jest małą dziewczynką – bardzo energiczną i zadziorną. Jej przyjaciele z Groźnego Gąszczu postanawiają ją odwiedzić. Udają się zatem do krainy, gdzie mieszka kilkaset podobnych dziewczynek. W książce słoweńskiej autorki dzieci znajdą liczne przygody, świetną zabawę i dużo dobrego humoru. Cudnie poczytać o zimie, której tak bardzo brakuje za naszymi oknami. Wcześniejsze przygody głównej bohaterki można znaleźć w książce „Strasznowiłka w Groźnym Gąszczu”.

    5. Rzeki Peter Goes 7+
    Książka przybliża najbardziej znane rzeki na świecie. Fascynująca wyprawa wzdłuż Tamizy, Łaby, Wołgi, Wisły, Hudson, Jukon, Amazonki, Indusu, Mekongu, Waikato. Ponad 30 rzek, które dają wodę pitną, ryby, użyźniają gleby, tworzą energię, są wykorzystywane w przemyśle. Informacje nt. ich długości, ujścia, źródła, znaczenia dla danego obszaru. Jednocześnie każda strona to malutkie rysunki z krótkimi opisami i ciekawostkami z różnych dziedzin ściśle bądź luźno związanymi właśnie z rzekami.

    6. Mrówki małe i duże Justyna Kierat 7+
    Kompendium wiedzy na temat malutkich zwierząt powszechnie występujących w najbliższym otoczeniu. Budowa mrówek, ich życie w licznej społeczności (w Polsce jedna kolonia mrówki ćmawej może liczyć nawet ponad milion robotnic), podział obowiązków w mrówczej rodzinie, zajęcia robotnic, powstawanie nowych kolonii mrówczych, larw, budowa mrowiska, przywileje królowej, pożywienie mrówek. Książka zachęca do prowadzenia własnych badań naukowych i obserwacji.

    7. Sekretna kocia piekarnia Helena Läks 7+
    Dwa koty: Pchełka i Wilbur, postanawiają otworzyć w Tallinie kocią piekarnię. Wyczarowują rogaliki, ciasteczka, bułeczki, chałki i precelki. Jest tylko jeden problem – jak to wszystko sprzedać? To jedna z wielu niezwykłych rzeczy, które można spotkać w tym mieście. Piękna opowieść o tym, że czary mogą dziać się zawsze i wszędzie. W tle stolica Estonii, która kryje mnóstwo tajemniczych miejsc często ukrytych przed ludzkim wzrokiem.

    8. Ryba o imieniu Fabian Ellen Karlsson 7+
    Selma ma 8 lat i wraz z rozpoczęciem roku szkolnego idzie do nowej klasy. W tej poprzedniej nie miała nikogo bliskiego, źle się w niej czuła. Czy dziewczynka znajdzie prawdziwych przyjaciół? Książka porusza problem dziecka, które nie radzi sobie w relacjach z rówieśnikami: nie jest przebojowe, głośne. Jest za to ciche, musi pomyśleć i dobrze się zastanowić, zanim coś powie. Chce być w grupie, a gdy ma taką potrzebę, chce się z niej wycofać.

    9. Dookoła smaków: podróże kulinarne szefa Wincentego Štĕpánka Sekaninová 7+
    Kulinarna podróż dookoła świata. Co jedzą mieszkańcy poszczególnych kontynentów? Jak zachowują się przy stole, co wypada, a co nie? Smaczki, ciekawostki na temat wybranych potraw i składników, egzotyczne nazwy, wybrane przepisy w dodatku: Podręcznik dla kuchcika. Kolorowo, z humorem, bez zbędnych długich opisów. Przewodnikiem po świecie smaków i zapachów jest kuchcik Wincenty, który radzi, jak należy spożywać posiłki w Indiach, Wietnamie, Japonii, tak by nie urazić przy tym gospodarzy.

    10. Podróżnicy Andrzej Fedorowicz 7+
    Siedemnastu podróżników z polskimi korzeniami, którzy brnęli przez morza i oceany, górskie szczyty, przemierzali bezkresne lądy. Życiorysy pełne pasji, uporu i przygód, a niekiedy i niebezpieczeństw. Od pierwszego polskiego podróżnika – Benedykta Polaka, który wyruszył na koniec świata, po Aleksandra Dobę, któremu nawet Atlantyk niestraszny. Ciekawie opisane podróżnicze perypetie m.in. Maurycego Beniowskiego, Kazimierza Nowaka, Ferdynanda Ossendowskiego i Marka Kamińskiego.

    11. Zbuntowane słowa Joanna Papuzińska 7+
    Chłopiec opowiada o codziennym życiu w PRL. To nie tylko czas pustych półek, żywności na kartki i kolejek. To również okres cenzury. Nie wszystkie książki i artykuły mogły się ukazywać. Za drukowanie i czytanie nielegalnej prasy można było trafić do więzienia. W książce znajduje się też reprint komiksu autorstwa Joanny Papuzińskiej wydany w 1985 roku w ramach tzw. drugiego obiegu. Lekcja historii i trudnej walki o wolność za pomocą słów.

    12. Przyjaźń Astrid Desbordes 7+
    Pewnego dnia w szkole pojawia się NOWY. Chłopiec z nikim się nie bawi, ciągle przesiaduje na tej samej ławce, żyje jak gdyby w swoim świecie. Do czasu, kiedy zagadnie go Archibald, kolega z klasy. Mądra opowieść o początkach przyjaźni i tolerancji. Ciekawy punkt wyjścia do rozmów o relacjach w klasie. Idealna lektura dla początkujących czytelników.

    13. Chłopiec, dziewczynka i mur Ulf Stark 7+
    Adham i Sulafa, rodzeństwo, mieszkają obok wysokiego muru. Ich rodzinny dom znajduje się po drugiej stronie ogrodzenia. Niepełnosprawna Sulafa marzy o tym, by choć raz skosztować pomarańczy z dawnego ogrodu. Adham postanawia spełnić życzenie siostry. Wymowna opowieść o braterskiej miłości, korzeniach i tęsknocie za szczęśliwym dzieciństwem.

    14. Feralne Biuro Śledcze. Telefon Oliwki Sven Jönsson 7+
    Feralne Biuro Śledcze wbrew swojej nazwie rozwiązuje z sukcesem zagadki kryminalne. Do tej pory ukazały się trzy części serii. Agent Czajka razem ze współpracownikami wyjaśnia zagadkę tajemniczej zarazy, która opanowała szkolę, horrendalnie wysokiego rachunku za telefon komórkowy i zniknięcia lodowiska. Krótkie rozdziały, duże litery, szeroka interlinia i poręczny format przypadną do gustu początkującym czytelnikom.

    15. Co ma kura z jaszczura?: wielka księga ewolucji Cristina M. Banfi, Cristina Peraboni, Rita Mabel Schiavo 7+
    Wśród wielu współczesnych gatunków zwierząt można doszukać się śladów ich przodków – dinozaurów. Wspólnego prapraprapradziadka mają na przykład walenie i… hipopotamy. W książce można znaleźć porównanie archeopteryksa z kogutem, ewolucję konia, szablozębne koty, trąbowce, olbrzymie ważki, wombata, wieloryby i rekiny. Przy każdym okazie ewolucyjne śledztwo oraz cechy wspólne, również ze zwierzętami, które wyginęły.

    16. Zew padliny Tomasz Samojlik, Adam Wajrak 7+
    Znakomity komiks przyrodniczy na temat padliny w puszczy, a wszystko klimacie Dzikiego Zachodu. Szeryf Triko, dzięcioł trójpalczasty, próbuje zaprowadzić porządek w lesie. W komiksowym westernie nie brakuje oczywiście czarnych charakterów i dziarskich chłopaków skorych do bójki. Trzymająca w napięciu fabuła, mnóstwo informacji na temat świata zwierzęcego, duża dawka humoru i zaskakujące zakończenie.

    17. Czyje to farby? Małgorzata Kwapińska, Agnieszka Zimnowodzka 7+
    Dzięki tej książce można zajrzeć do pracowni malarskiej i popatrzeć na pracę artysty, a także poznać różne techniki malarskie: akwarelę, freski, temperę, malarstwo olejne. Oprócz przystępnie przedstawionej teorii z historii sztuki są tu również liczne ciekawostki, reprodukcje dzieł znanych mistrzów, m.in.: van Gogha, Michała Anioła, Witkacego, Pollocka i Muncha. Ciekawym uzupełnieniem lektury jest zeszyt kreatywny: Farby. Szkicownik artysty.

    18. Ture Sventon w Londynie Åke Holmberg 7+
    Ture Sventon jest detektywem do spraw niemożliwych. Niedawno otrzymał zlecenie od lorda Hubbarda. W jego posiadłości w Londynie zaczęły dziać się niepokojące rzeczy. Po kilku latach przerwy miło znów spotkać znane postacie – pana Omara z pustyni arabskiej, pannę Johansson – sekretarkę, i Wilhelma Łasicę – najgroźniejszego przestępcę, nie tylko w Szwecji. Do tego jeszcze klimatyczny, jesienny Londyn zatopiony w gęstej mgle.

    19. Maestro pokoju. O Ignacym Paderewskim Brygida Grysiak 7+
    Kolejna część serii Czytam sobie z kotylionem jest przeznaczona dla starszych dzieci. Książka odnosi się do sytuacji w Polsce sprzed wieku i przybliża sylwetkę premiera niepodległej Polski, który wykorzystywał swoją pozycję i sławę do tego, by docierać do ważnych osobistości na świecie. W tle wydarzenia sprzed lat, ciekawe miejsca i ludzie.

    20. Sto porad dla nieśmiałych Ewa Susso 7+
    Rolf mieszka z rodzicami i siostrą w Paryżu. O chłopcu inni mówią: niezdara i niezguła. On sam uważa, że jest nieśmiały. A tak bardzo chciałby się zaprzyjaźnić z Ofelią, córką sklepikarza Ahmeda. Często wyobraża sobie siebie w akcji, co dodaje mu trochę odwagi w dniu codziennym. Czy uda mu się pokonać swoje słabości? Książka dla początkujących czytelników – z krótkimi rozdziałami, dużymi literami i szeroką interlinią.

    21. Elf i dom demonów Marcin Pałasz 8+
    Pies Elf wraz z opiekunami stara się rozwikłać zagadkę piwnicy w starym dworku. Zarówno jego mieszkańcy, jak i robotnicy remontujący obiekt są śmiertelnie przerażeni. Kolejna część serii to połączenie przygody, niebezpieczeństw i nagłych zwrotów akcji. Są też momenty, które mogą nieźle przestraszyć. Walor edukacyjny mają relacje opiekunów z Elfem.

    22. Baśnie perskie. Złoty ptak Albert Kwiatkowski 8+
    Zbiór 33 baśni z terenu dzisiejszego Iranu ukazujących bogactwo kulturowe dawnej Persji. Mnogość motywów, postaci i miejsc, wśród których pojawiają się odważni młodzieńcy i piękne kobiety, Dew – demon ciemności, Azrail – Anioł Śmierci, który zabiera duszę człowieka, Simorg – mityczny ptak, opiekun bohaterów. To też wyprawa do egzotycznych miejsc – na mityczną Górę Kaf i nad słone jezioro Maharlu. Całość pięknie zilustrowana.

    23. Pomocnicy. Liderzy, asystenci, robotnicy Jarosław Kaczmarek 8+
    Pomocnicy w czasie meczu są mózgiem drużyny i mają ogromny wpływ na to, co dzieje się w ataku i obronie. Dużo informacji nt. roli pomocników i sylwetki najbardziej znanych piłkarzy, którzy pełnili bądź pełnią tę rolę na boisku: Luka Modrić, Paul Pogba, Andrés Iniesta, Piotr Zieliński i Toni Kroos. W serii ukazały się książki o bramkarzach, skrzydłowych i napastnikach.

    24. Widziałem pięknego dzięcioła Michał Skibiński 8+
    Mały Michaś w wakacje 1939 roku każdego dnia zapisywał po jednym zdaniu opisującym jedno zdarzenie. W ten sposób ćwiczył kaligrafię. We wrześniu wybuchła wojna, a kilkanaście zdań stało się niemym świadkiem zdarzeń z przeszłości. Wzruszająca książka o wakacyjnej codzienności i bolesnym końcu beztroskiego dzieciństwa. Piękne ilustracje, które pokazują emocje i nastroje związane z tamtymi wydarzeniami.

    25. Tajemnica Floriana Chava Nissimov 8+
    Autorka w czasie II wojny światowej była ukrywana przez rodzinę Walczaków w Siedlcach. Po latach wróciła do swoich przeżyć w książce, w której wojenna rzeczywistość jest widziana oczami dziecka. 10-letni Florian ma pewną tajemnicę: rodzice ukrywają żydowską dziewczynkę. Jej wyjawienie rodzina może przypłacić życiem. Piękna książka o nadziei, przyjaźni, odpowiedzialności i zaufaniu w niebezpiecznych czasach.

    26. Ale historia… Ta potworna wojna 8+
    Dzięki ławkom w klasie historyka Cebuli uczniowie mogą przenosić się do przeszłości. Byli już m.in. w czasach Mieszka I i Kazimierza Wielkiego. Teraz mogą poznać Polskę czasów ostatniej wojny. Autorka znalazła sposób, by trafić do młodego czytelnika i go zainteresować – połączyła przygodę z historią. Odstąpiła od patosu, wybrała nutkę magicznej normalności powiązanej z humorem. Sięga również po tematy trudne, tj. płonące miasto, śmierć, obóz koncentracyjny. Duży wpływ na klimat tej książki mają komiksy Artura Nowickiego.

    27. Wszyscy jesteśmy wyjątkowi Katarzyna Baniewicz-Kowalczyk 8+
    Opowiastki, których bohaterami są zwierzęta i każde z nich czegoś uczy czytelnika. Autorka zwraca uwagę na cechy, które należałoby wysunąć na pierwszy plan. Bo przecież, jak mówi tytuł, wszyscy jesteśmy wyjątkowi. To opowieści, które dodają odwagi, motywują, by nie bać się swojej wyjątkowości, odczuć, marzeń. By zdobyć się na odwagę i zrobić coś, o czym się od dawna marzyło i za czym się tęskniło. To ważne zwłaszcza dla tych dzieci, które niekiedy najchętniej zaszyłyby się w ciemnym kącie.

    28. Ostatnie dzieciaki na ziemi. Tom 1 Max Brallier 8 +
    Świat opanowały zombie i różnej maści potwory. Jest bardzo niebezpiecznie, codziennie trzeba walczyć o przeżycie. Jack – nastoletni sierota opuszczony przez wszystkich, przeżył apokalipsę wraz z grupką innych dzieciaków. Próbują dać sobie radę w tym zwariowanym świecie. Pomagają im humor, bezczelność, hart ducha, spryt i odwaga. Seria, którą niektórzy znają dzięki kreskówce. Pełna humoru, zwrotów akcji i przygód książka, która łączy elementy komiksu, thrillera i fantastyki. Cała historia ukazana jest w postaci tekstu przemieszanego z czarno-białymi ilustracjami – to doskonała książka dla każdego dzieciaka, który marzył o wystąpieniu w stworzonym przez siebie komiksie lub grze wideo.

    29. Maurizio. Włoska przygoda. Czytam sobie z Bakcylem Katarzyna Kozłowska 8+
    Kot Maurizio zauważył, że troszkę przytył. Jednak nie chce nikomu zdradzić swojej słabostki. Razem z przyjacielem wybierają się do sławnego projektanta mody po nowy strój, w którym gwiazda kociej muzyki wystąpi podczas tournée po Włoszech. Włochy są tu na pierwszym planie – w dialogach, opowieściach o strojach, kuchni, języku, miejscach. To lektura dla tych, którzy lubią koty i włoskie klimaty. Seria powstała z myślą o dzieciach, które wyrosły już z serii „Czytam sobie” i szukają czegoś bardziej rozbudowanego.

    30. Pensjonat Muszelka Fanny Joly 8+
    Dziesięcioletni Jan Albert Muszelka jest synem właściciela nadmorskiego pensjonatu „Muszelka”. W czasie kiedy jego rówieśnicy mają wakacje, chłopiec musi niestety pracować i pomagać rodzicom w prowadzeniu rodzinnego interesu. Sprzątanie, zakupy i odnawianie sprzętów to jego obowiązki. Codzienna rzeczywistość przeplata się z zabawnymi perypetiami gości pensjonatu. Na czytelników czekają tu wakacyjna atmosfera, klimat nadmorskiej miejscowości i małe śledztwo.

    31. Gąsienice w czekoladzie i inne tajemnice motyli Krzysztof Pabis 8+
    Książka odkrywa tajemnice motyli dziennych i nocnych, rodzimych i egzotycznych gatunków, często spotykanych i rzadkich okazów. Informacje i ciekawostki: czy motyle mają serce, jak oddychają, co mają wspólnego z Fryderykiem Chopinem, co robią na śniegu, czy gąsienice motyli zjadają kaktusy? Teksty są ciekawie napisane i poruszają szeroki zakres kwestii.

    32. Guzik z mleka, czyli fantastyczne eksperymenty dla ciekawych świata Krzysztof Zięba 8+
    45 eksperymentów, które pomogą dzieciom zrozumieć otaczający świat. Do przeprowadzenia w warunkach domowych, z użyciem prostych i bezpiecznych składników, które znaleźć można w kuchni i łazience. Każde doświadczenie poprzedzone ciekawym wstępem z informacjami teoretycznymi i ciekawostkami. Czy powietrze jest ciężkie? Jak zrobić tęczę w szklance? Eksperymenty opisane zrozumiale, tłumaczą zjawiska zachodzące w najbliższym otoczeniu.

    33. Wiłka: smocza dziewczynka Antonina Kasprzak 8+
    Czwartoklasistka Pola spotyka pewnego dnia na szkolnym korytarzu tajemniczą dziewczynkę o zielonych oczach i białych włosach. Razem z siostrą Klarą, żartobliwie nazywaną Bułeczką, postanawia odnaleźć Wiłkę. Czy im się uda? Książka dotyka wielu ważnych i niełatwych tematów związanych z przyjaźnią, relacjami z rodzicami. Tematycznie nawiązuje do tradycji i wierzeń słowiańskich, w których wiły odgrywały istotną rolę.

    34. Mój pierwszy zielnik Maja Graniszewska 9+
    Zielnik, w którym można przechowywać zasuszone rośliny, ale nie tylko. Oprócz miejsca na 20 okazów z pól, łąk i rowów znaleźć tu można wiele praktycznych informacji na temat prawidłowego wykonania zielnika, zbierania i suszenia roślin. Każda roślina została dokładnie i ciekawie opisana. Czytelnik uczy się je rozpoznawać, a dzięki ciekawostkom poszerza wiedzę na ich temat.

    35. Pisklak Zuzanna Orlińska 9+
    Nastoletnia Klara beztrosko spędza wakacje. Niedawno urodził jej się chory braciszek i do życia wkradły się strach i niepewność. Klara razem z przyjaciółką przypadkiem odkrywają, że w starym, opuszczonym domu ktoś się ukrywa. Cyryl chce się dostać z młodszym bratem do Irlandii, gdzie mieszka matka chłopców. Wzruszająca opowieść o dojrzewaniu, rozstaniach, tęsknocie i wyborach życiowych. Książka, która swoim klimatem przypomina lektury rodziców: Zapałka na zakręcie i Ten obcy.

    36. Śnieżna siostra Maja Lunde 9+
    Julian kilka miesięcy temu stracił starszą siostrę. Od tego czasu cała rodzina pogrążyła się w wielkim smutku. Nic nie cieszy rodziców ani dzieci, nawet zbliżające się wielkimi krokami Boże Narodzenie. Pewnego dnia w życiu Juliana pojawia się energiczna i wesoła dziewczynka – Hedwig. To za jej sprawą chłopiec zacznie inaczej postrzegać codzienność. Wzruszająca książka o stracie, odchodzeniu najbliższych i o pięknym czasie świąt. Książka ma 24 rozdziały – można ją potraktować jak kalendarz adwentowy.

    37. Nie wszystko złoto, co złote Dorota Suwalska 9+
    Czwórka nastolatków spędza wakacje w dawnych Prusach Wschodnich. Wisząca na ścianie starego domu mapa jest początkiem fascynującej przygody i zagadki do wyjaśnienia. Razem z bohaterami można odwiedzić wiele ciekawych miejsc na terenie dzisiejszej Warmii i Mazur. Liczne ciekawostki z historii i geografii. Oczywiście jest apetyt na więcej: by samemu odwiedzić miejsca z książki: m.in. Jezioro Pierzchalskie, baby pruskie czy pałac Dohnów w Słobitach.

    38. Ziarna, pestki, orzechy, czyli te niesamowite nasiona Szymon Jastrzębowski 9+
    Nasiona towarzyszą nam w codziennym życiu, choć najczęściej nie zdajemy sobie z tego sprawy. Owsianka, kakao, płatki kukurydziane, kasze, kawa to zaledwie kilka przykładów. Książka o tym, jakie tajemnice drzemią w nasionach, pestkach, orzechach i ile dobrego wnoszą do każdego organizmu. Nasiona mogą podróżować, kryją się w owocach, płacą za transport, a nawet chorują. Lektura motywuje do obserwacji przyrody i małych eksperymentów.

    39. Kuba i Kanga Ursula Dubosarsky 9+
    Kuba mieszka z ojcem w małym domku nad rzeką, niedaleko australijskiego buszu. Pewnego dnia najpierw słyszy głośny strzał, a potem znajduje opuszczoną małą kangurzycę, którą nazywa Kangą. Kangurzyca chodzi za nim krok w krok i razem przeżywają różne przygody. Na drugim planie Australia – opisy fauny i flory oraz trudnego życia gdzieś na końcu świata. Wzruszająca historia z nieprzewidywalnym zakończeniem.

    40. Skoczkowie. Tajemnice mistrzów Jarosław Kaczmarek 9+
    Kompendium wiedzy na temat skoków narciarskich. Sylwetki znanych skoczków z kraju i z zagranicy, m.in.: Adama Małysza, Kamila Stocha, Noriakiego Kasai, Roberta Johanssona i Simona Ammanna. Wyjaśnienie najważniejszych zasad oddawania skoków, nazewnictwa, przyznawania punktów, stylów i kombinezonów. Nie zabrakło ciekawostek spod skoczni, z życia prywatnego sportowych mistrzów i dywagacji, jak skoki narciarskie będą wyglądały za 100 lat.

    41. Ale historia… Mamy niepodległość! Grażyna Bąkiewicz 9+
    Dwunastoletnia Ola lubi lekcje historii z panem Cebulą. Za pomocą szkolnych ławek uczniowie mogą przenosić się do przeszłości – W tej części do epoki powstań narodowych. Oprócz zabawnych przygód uczniów z książki można dowiedzieć się dużo na temat życia pod zaborami i ówczesnych konwenansów. Bohaterowie są świadkami ważnych wydarzeń i spotykają znane osoby, m.in. Emilię Plater, Dezyderego Chłapowskiego i Józefa Piłsudskiego.

    42. Piraci Oceanu Lodowego Frida Nilsson 9+
    Mieszkańcy wysp rozrzuconych na Oceanie Lodowym żyją w trudnych warunkach i mają nieczułe serca. Ze wszystkich rzeczy na świecie najbardziej obawiają się pirata, kapitana Białej Głowy, który porywa dzieci, by te pracowały w kopalni. Pewnego dnia w jego ręce trafia mała Miki. Jej starsza siostra Siri zrobi wszystko, by uratować dziewczynkę. Wzruszająca i piękna książka o odwadze, odpowiedzialności za drugiego człowieka i gotowości do poświęceń.

    43. Poczet królowych polskich Anna Kaszuba-Dębska 9+
    25 portretów polskich monarchiń – tych znanych i tych zapomnianych. Z kart historii kojarzymy Bonę Sforzę, Annę Jagiellonkę czy Marysieńkę, jednak gdyby zapytać o Agnieszkę Babenberg, Helenę Moskiewską czy Katarzynę Opalińską, większość z nas miałaby pewnie problemy z przybliżeniem tych postaci. Każda z nich zwierza się ze swoich problemów i obaw, wspomina czasy, marzenia i tęsknoty. Okazuje się, że bycie królową nie oznaczało wcale życia jak w bajce.

    44. Pułapka czasu: powieść graficzna Madeleine L’Engle, adaptacja: Hope Larson 10+
    Meg to nastolatka, która w szkole uchodzi za dziwoląga wiecznie sprawiającego kłopoty. Jakiś czas temu zaginął jej ojciec – wybitny fizyk. Teraz dziewczynka i jej trzech braci są wychowywani przez mamę. Pewnego dnia do rodziny dociera wiadomość, że ojciec prawdopodobnie żyje. Meg wraz z przyjaciółmi udaje się w długą podróż, by go odnaleźć. Komiks, który powstał kilka lat temu na motywach poczytnej powieści z 1962 roku. Łączy w sobie kilka gatunków: książkę przygodową, obyczajową, popularnonaukową i SF.

    45. Mania Skłodowska Jakub Skworz 10+
    Ola za sprawą magii cudownej książki w bibliotece dziadków przenosi się do czasów, w których żyła Maria Skłodowska-Curie. Obserwuje życie przyszłej noblistki od dzieciństwa po dorosłość w Paryżu. Czytelnicy dowiadują się mnóstwo ciekawostek i informacji. Książka pokazuje, w jak trudnej sytuacji były kobiety, które pod koniec XIX wieku chciały studiować i robić karierę naukową lub zawodową. Wartościowa lektura dla młodych ludzi. Uczy, że warto mieć marzenia.

    46. Kobra Katarzyna Wasilkowska 10+
    11-letni Tomek ma w życiu pod górkę. Po wypadku, w którym stracił ojca, stara się dojść do siebie. Pewnego dnia na horyzoncie pojawia się babcia, której do tej pory chłopiec nie znał. Jej obecność i wakacje gdzieś na końcu świata zmienią wszystko. Przygody, tajemnice, niebezpieczeństwa, pytania bez odpowiedzi. Mądra książka o odwadze, ciekawości świata i prawdziwej przyjaźni. Porusza wiele ważnych tematów: niepełnosprawność, strata bliskich, traktowanie zwierząt i dbałość o środowisko.

    47. Tsatsiki i wojna oliwkowa Moni Nilsson 10+
    Tsatsiki dorasta. Właśnie przyjechał do Grecji, gdzie spędza (być może ostatnie w tym miejscu) wakacje u swojego ojca. Mieszkańców opanował marazm, turystów nie ma, interes nie idzie, a hotelowi ojca grozi plajta. Tsatsiki razem ze swoją przyjaciółką próbują ratować całe miasteczko. Seria o chłopcu ze Szwecji obchodzi w tym roku 10. urodziny. Tym razem chłopiec angażuje się w rozwiązanie poważnych problemów. Czy mu się uda?

    48. Wszyscy jesteśmy wyjątkowi Katarzyna Baniewicz-Kowalczyk 10+
    Kiana musi przenieść się do innej szkoły. Przypadkiem trafia do klasy dla trudnych dzieci mających problemy z zachowaniem i nauką. Tymczasem okazuje się, że „nienauczalni” to wyjątkowi ludzie. Opowieść o nastolatkach, którzy w życiu mają pod górkę. Książka przestrzega przed szufladkowaniem i pochopnym ocenianiem innych. Pokazuje, że z wielu sytuacji jest wyjście, a życiowe i szkolne niepowodzenia wcale nie decydują o tym, jakim kto jest człowiekiem i kim zostanie w przyszłości.

    49. Nienauczalni Gordon Korman 10+
    Kiana musi przenieść się do innej szkoły. Przypadkiem trafia do klasy dla trudnych dzieci mających problemy z zachowaniem i nauką. Tymczasem okazuje się, że „nienauczalni” to wyjątkowi ludzie. Opowieść o nastolatkach, którzy w życiu mają pod górkę. Książka przestrzega przed szufladkowaniem i pochopnym ocenianiem innych. Pokazuje, że z wielu sytuacji jest wyjście, a życiowe i szkolne niepowodzenia wcale nie decydują o tym, jakim kto jest człowiekiem i kim zostanie w przyszłości.

    50. Tajemnice dzikiego boru Tonke Dragt 10+
    Dziki Bór skrywa liczne tajemnice. Mieszkają w nim niebezpieczne stworzenia. Zaniepokojony król wysyła rycerza Rystridyna w celu wyjaśnienia pogłosek o tym miejscu. Wysłannik nie wraca z wyprawy, więc rycerz Tiuri postanawia go odszukać. Ciekawa kontynuacja Listu do króla – najlepszej książki młodzieżowej drugiej połowy XX w. w Holandii. Interesująca fabuła, niebezpieczeństwa, dzielni rycerze, od których można się nauczyć, co znaczą honor, odwaga i prawdziwa przyjaźń.

    51. Dobra robota: ceramik, opiekunka fok i inne ciekawe zawody Elżbieta Pałasz 10+
    Dwanaście nietypowych, rzadkich zawodów opisanych w formie pytań i odpowiedzi. Wśród bohaterów: pilotka odrzutowca, opiekunka fok, nurek, ceramik, budowniczy statków, projektantka biżuterii. Jak długo powstaje pierścionek z bursztynem? Jak się oddycha pod wodą, jeśli nie jest się rybą? Może lektura zainspiruje kogoś w przyszłości.

    52. Ja, Cezar, i ekipa z Kapitolu: na żywo ze starożytnego Rzymu Frank Schwieger 10+
    Codzienne życie w starożytnym Rzymie z perspektywy bardziej i mniej znanych mieszkańców wiecznego miasta. O Rzymie opowiadają m.in. Romulus – założyciel miasta, Hersilia – jego żona, Cezar – wódz i polityk oraz Kleopatra – władczyni Egiptu. Jak świętowano w dawnym Rymie, co serwowano gościom podczas uczt, jak uprawiano politykę, czym zajmowali się mieszkańcy? Świetnie opowiedziane historie, pełne humoru i informacji, które przydadzą się na lekcji historii.

    53. Kobiety i nauka. One zmieniły świat Rachel Ignotofsky 10+
    50 kobiet – uczonych, laureatek prestiżowych nagród. Z całego świata, z różnych epok i krajów. Są wśród pań poetki, astronomki, matematyczki w jednym. Często łączą kilka pasji i we wszystkich są dobre i odnoszą sukcesy. Kolekcjonerka skamielin i paleontolożka Niektóre z pań żyły w czasach, kiedy wykształcenie kobiety było źle widziane. Tym bardziej taka książka motywuje w dzisiejszych czasach – by mieć marzenia i robić wszystko, by się spełniły.

    54. Sylaboratorium 10+
    Książka wyjaśnia ciekawe i rzadko używane słowa. To nie encyklopedyczne suche regułki, ale niesztampowe, charakterne perełki literackie pomagające zrozumieć takie wyrazy jak: żagiew, obstrukcja, zagwozdka, uroboros, imponderabilia, balista. Razem 50 haseł – po dwa do każdej litery alfabetu. Wśród autorów: Agnieszka Frączek, Emilia Kiereś, Zuzanna Orlińska, Zofia Stanecka, Wojciech Widłak.

    55. Jak hodować i karmić domową czarną dziurę Michelle Cuevas 11+
    Jest rok 1977 i 11-letnia Stella jakiś czas temu straciła ojca. Dziewczynka jest pogrążona w smutku i żałobie. Pewnego dnia w jej życiu pojawia się czarna dziura z błyszczącymi oczami. Przygoda, śmieszne perypetie, spora dawka wiedzy astrofizycznej i grupa ciekawych bohaterów, a przede wszystkim mądre przesłanie nie tylko dla dzieci.

    56. Wspaniała PLANETA ZIEMIA i jej przyroda Rachel Ignotofsky 11+
    Autorka przedstawia Ziemię jako system naczyń połączonych, gdzie ludzie koegzystują obok zwierząt i roślin. Mimo że żyją w różnych zakątkach świata, często mają ze sobą wiele wspólnego. Widać tu troskę o przyszłość planety. Dzieci dowiedzą się m.in., co to jest biosfera, biom, ekosystem, biocenoza, populacja. Poznają poszczególne kontynenty i charakterystyczne dla nich ekosystemy. Mnóstwo ciekawostek i informacji. Interesująca szata graficzna.

    57. Głowa do góry, Sunny J. L. Holm, M. Holm 11+
    Sunny ma spędzić najlepsze na świecie wakacje u dziadka na Florydzie. Tymczasem na miejscu okazuje się, że starszy pan mieszka na osiedlu emerytów. Sytuację ratuje chłopak z sąsiedztwa. To za sprawą Buzza, miłośnika komiksów, nudne wakacje nabierają kolorytu i smaku wakacyjnej przygody. Czytelnik powoli poznaje problemy Sunny, jej trudną sytuację rodzinną związaną z nałogiem starszego brata. Komiks o ważnych sprawach – dla tych, którzy (ponoć) nie lubią czytać.

    58. O skałach i minerałach Radosław Żbikowski 11+
    Autor o skałach i minerałach wie wszystko. A swoją wiedzą i pasją potrafi dzielić się i zarazić jak mało kto. Po lekturze żaden kamień nie będzie już tylko kamieniem. Człowiek co rusz coś podnosi, porównuje, szuka cech charakterystycznych, próbuje nazwać. W środku mnóstwo informacji, ciekawostek, zdjęć. Szansa na poszerzenie wiedzy nie tylko na temat wszechobecnego piaskowca czy gliny. Topazy, tanzanity, morganity – to zaledwie kilka przykładowych smaczków.

    59. O tym można rozmawiać tylko z królikami Anna Höglund 12+
    To książka dla wszystkich tych, którzy kiedykolwiek czuli się inni lub czuli bardziej niż inni.
    Autorka słowem i obrazem dotyka tego, co w człowieku najbardziej ukryte, zranione. Nie boi się nazwać trudnych emocji, ale też pokazuje, że nie muszą być one ostateczne. Trzynastoletni narrator tej książki ma poczucie, że każdy jest dla siebie największym wrogiem, ale z biegiem czasu odkrywa, że jeśli wszystko jest jednocześnie swoim przeciwieństwem, to każdy może być też dla siebie najlepszym przyjacielem. Ważna książka – również dla rodziców i wychowawców.

    60. Bjørn syn burzy Paweł Wakuła 12+
    Tytułowy Bjorn to nieślubny syn Mieszka I, który pewnego dnia zostaje przywieziony na małą angielską wysepkę. Tutaj przejmuje go opat klasztoru, Brendan z Corku, który od władcy otrzymał zadanie spisania dziejów więźnia okrutnika. Na wyspie zaczynają się dziać dziwne rzeczy: morderstwa, zniszczona łódź. Ciekawa wyprawa do czasów średniowiecznych, podczas której we wspomnieniach pojawiają się również Mieszko I, Świętosława i Bolesław Chrobry.

    61. Wyć się chce Beata Ostrowicka 12+
    Beata Ostrowicka otwarła drzwi do mieszkania typowej polskiej rodziny i pokazała jej wszystkie bolączki. Rodziców, którzy nie umieją ze sobą rozmawiać, konflikt matki z córką, wieczne pretensje o najmniejszy drobiazg, tworzenie frontów domowych, mijanie się w przedpokoju, ciche dni i kłótnie. Powieść o trudnym dorastaniu, w wielu miejscach boleśnie prawdziwa.

    62. Rok, w którym nauczyłam się kłamać Lauren Hollow 12+
    Pensylwania, rok 1943. W Europie od kilku lat trwa wojna. 12-letnia Annabelle musi stawić czoło atakom nowej koleżanki w klasie, która pewnego dnia przeprowadziła się z dużego miasta na prowincję. Dziewczynka od samego początku nie radzi sobie z przemocą. Mądra powieść dla nastolatków, którą porównuje się do Zabić drozda, pokazuje świat, w którym trzeba szybciej dorosnąć, i przestrzega przed stereotypami.

    63. No to gramy! Muzyczna awantura od Little Richarda do Björk Marianna Oklejak 12+
    Pewna para: Fretka i Psiak, edukuje muzycznie swojego przyjaciela Królika. Zabierają go w podróż do świata muzyki od początków XX wieku do czasów współczesnych. Podczas wyprawy przewijają się różne style i nurty muzyczne, mniej i bardziej znane nazwiska wykonawców z różnych stron świata, panujące mody. Są i polskie akcenty: Skaldowie, Niemen, Ciechowski i Wodecki. Książka zachęca do paralelnego czytania i słuchania muzyki.

    64. Czego uszy nie widzą Agnieszka Tyszka 13+
    Przeciętna rodzina – dzieci pozostawione same sobie, z tatą biznesmenem na odległość. Z mamą w wiecznej delegacji. Zaczynają się szkoła i obowiązki. Do pomocy zjawia się dziadek Melchior, który nie zna swoich wnuczek, a one jego. Zaczynają się problemy i wzajemne poznawanie. Dziadek, żeby trafić do dziewcząt, zaczyna z nimi intelektualną grę w przysłowia. Czy się dogadają? Autorka dotyka wielu problemów, z którymi borykają się współcześni rodzice i dzieci.

    65. Labirynt fauna Cornelia Funke, Guillermo del Toro 13+
    13-letnia Ofelia jakiś czas temu straciła ojca. Matka szybko na nowo ułożyła sobie życie z przerażającym kapitanem Vidalem, którego dziewczynka w myślach nazywa „wilkiem”. Niedaleko nowego domu Ofelia odkrywa labirynt – schronienie przed niebezpieczeństwami. Wciągająca historia osadzona w faszystowskiej Hiszpanii w 1944 roku. Książka powstała na podstawie filmu o tym samym tytule. Lektura nie dla każdego.

    66. Żelazny kruk (Tom 1). Żelazny kruk 1. Wyprawa Rafał Dębski 13+
    14-letni Ewah, syn myśliwego, od początku zjednuje sympatię czytelnika. Mądry, honorowy, prawdomówny i odważny, ma w sobie coś ze średniowiecznego rycerza. Kiedy na wioskę napada bestia – Żelazny Kruk, Ewah nie waha się ani chwili, by stawić mu czoło. Polska powieść fantasy dla młodzieży o utracie, szukaniu celu w życiu, poświęceniu dla innych. Można tu znaleźć tu przygodę, magiczne postacie i świat, którego próżno szukać na kartach historii.

    67. Gliniany most Markus Zusak 14+
    Wielowątkowa powieść autora Złodziejki książek. Z początku wydaje się być chaotyczna, pełna niedopowiedzeń, po jakimś czasie przeistacza się w kunsztowną perełkę literacką. Saga rodzinna o Penelopie i Michaelu i ich pięciu synach, życiu w rozsypce po śmierci matki i wspólnej próbie wybudowania na nowo mostu porozumienia. Literacka metafora o tym, co ważne, wyrażona specyficznym językiem. Zakończenie to zaskakujący majstersztyk. Warto dać szansę tej książce.

    68. Cynamon, chłopaki i ja Dagmar Bach 14+
    Zapach cynamonu sprawia, że piętnastoletnia Victoria przenosi się do zupełnie innego świata. Zamienia się miejscami z dziewczyną, która robi spore zamieszanie w jej realnym życiu. Intrygująca powieść młodzieżowa pełna humoru, niespodzianek i problemów typowych dla wieku dojrzewania. Jest w niej miejsce na pierwszą miłość i związane z nią rozterki. Lekka lektura na jesienny wieczór.

    69. Notes młodej pisarki Ewa Nowak 14+
    Znana autorka powieści młodzieżowych podpowiada, jak się rozpisać i jak dobrze pisać, by odnieść sukces – osobisty, a być może i w sferze publicznej. Od rozgrzewki po wydanie powieści. Mnóstwo porad, wskazówek, które pomogą polepszyć warsztat literacki. Nie tylko dla osób marzących o pisarskiej karierze, ale też dla tych, które chciałyby lepiej pisać wypracowania lub prace semestralne. Liczne ćwiczenia do wykonania, które poszerzają wiedzę i świetnie ćwiczą pióro.

    70. Wielka Księga Prawdziwych Tropicieli Adam Wajrak 14+
    Autor podgląda ptaki, zwierzęta i rośliny we wszystkich porach roku. Znane wcześniej Przewodniki prawdziwych tropicieli wydane teraz w jednym tomie. W kilku miejscach inna treść w związku ze zmianami zachodzącymi w przyrodzie, np. pojawieniem się nowego gatunku pająka, ekspansją modliszki na północ czy wyginięciem czajki. Rzetelne informacje, ciekawostki, porady, zdjęcia. Podróże do różnych zakątków Polski. Dlaczego Mikołaj Rej nie lubił dudków? Jak to naprawdę jest z kornikami w Puszczy Białowieskiej? Wiele pytań i wiele odpowiedzi.

    71. Oko Świata Robert Jordan 15+
    Trójka chłopców mieszka w małej wiosce. Ich spokojny dotąd żywot przerywa pojawienie się budzącej respekt czarodziejki Aes Sedai. To ona uzmysławia chłopakom, że muszą wpłynąć na losy świata. Strach budzi Czarny, który ma powrócić i zniszczyć wszystko. Rand, Mat i Perrin robią wszystko, by nie dopuścić do spełnienia się przepowiedni. Zaczyna się walka z czasem, a jej klęska może być brzemienna w skutkach. Początek serii, która w wielu miejscach przypomina trylogię Tolkiena.

    72. Hazel Wood Melissa Albert 15+
    Siedemnastoletnia Alice wraz z matką od zawsze są w drodze. Gdzie zagrzeją gdzieś miejsca, zaraz znów muszą wyruszyć. Pewnego dnia pojawia się szansa na stabilizację. Po śmierci babki zjawiają się w odległym domostwie Hazel Wood. To miejsce niezwykle tajemnicze i magiczne. To również początek baśni z udziałem Alice w roli głównej. Jeśli ktoś lubi takie klimaty w połączeniu z grozą, ciekawymi postaciami z uroczyska – będzie zadowolony.

    73. Droga 66. Droga Matka – o historii, legendzie, podróży Artur Owczarski 15+
    Droga 66 to legenda i symbol w Stanach Zjednoczonych. Prawie 4 tys. km, trzy strefy czasowe, od Chicago do Santa Monica. Prowincjonalna Ameryka, prerie i pustynie, bieda zmieszana z bogactwem, miasteczka i barwni mieszkańcy. Relacja z kilkutygodniowej podróży, zapis wrażeń z odwiedzonych miejsc, napotkanych ludzi. Mnóstwo fotografii, które zachęcają do wyruszenia w podróż.

    74. Lustrzanna, Tom 1: Zimowe zaręczyny Christelle Dabos 15+
    Ofelia jest niepozorną, skrytą za okularami mieszkanką Animy. Do tego to niesamowicie zdolna czytaczka – potrafi poznać historię przedmiotu, który wcześniej znalazł się w jej rękach. Pewnego dnia dziewczyna na zawsze opuszcza swoją arkę, by poślubić posępnego Thorna mieszkającego na dalekim Biegunie. Pierwsza część serii „Lustrzanna” przenosi do magicznego świata pełnego przygód i niebezpieczeństw, gdzie toczy się walka o wpływy i władzę. Nieprzewidywalna, świetnie przetłumaczona książka.

    75. Małe kobietki L.M. Alcott 15+
    Opowieść o czterech siostrach, które wraz z matką czekają na powrót ojca walczącego w wojnie secesyjnej. Rodzina straciła majątek i wszyscy jej członkowie próbują związać koniec z końcem – także młode dziewczęta muszą stawić czoła wojennej rzeczywistości. Klasyczna powieść z 1868 r., ciekawy obraz pozycji i roli kobiety w drugiej połowie XIX wieku. Książka cieszy się dużym zainteresowaniem dzięki ekranizacji, która właśnie pojawiła się w kinach

    76. Outsiderzy Susan Eloise Hinton 15+
    Lata 60. XX w. wieku, Oklahoma w USA. Nastoletni Kucyk co roku kończy szkołę z wyróżnieniem, kocha książki i filmy. Chce jednak pokazać całemu światu, jak bardzo jest zły – buntownik, członek młodocianego gangu. Książka traktuje o rywalizacji dorastających chłopaków, porusza multum kwestii dotyczących wchodzenia w dorosłość. Napisana przez zaledwie 16-letnią autorkę stała się sławna na cały świat filmowi Francisa Forda Coppoli.

    77. Podniebny Kerstin Gier 15+
    Dziesięcioletni Jan Albert Muszelka jest synem właściciela nadmorskiego pensjonatu „Muszelka”. W czasie kiedy jego rówieśnicy mają wakacje, chłopiec musi niestety pracować i pomagać rodzicom w prowadzeniu rodzinnego interesu. Sprzątanie, zakupy i odnawianie sprzętów to jego obowiązki. Codzienna rzeczywistość przeplata się z zabawnymi perypetiami gości pensjonatu. Na czytelników czekają tu wakacyjna atmosfera, klimat nadmorskiej miejscowości i małe śledztwo.

    78. Żmijowisko Wojciech Chmielarz 15+
    Cudze chwalicie… Zachwycamy się skandynawskimi kryminałami, a tymczasem na naszym rodzimym gruncie też mamy wyśmienitych autorów gatunku. Wojciech Chmielarz niewątpliwie do nich należy – a zwłaszcza jego ostatnia książka. Mija rok od zaginięcia nastoletniej Ady. Zrezygnowany ojciec odwiedza miejsce tragedii. Sęk w tym, że wszyscy napotkani i zagadywani go unikają i nikt go nie chce w tym odludnym miejscu.

    79. Duchowe życie zwierząt Peter Wohlleben 15+
    Leśnik, pasjonat przyrody opowiada o życiu zwierząt na podstawie swoich doświadczeń i badań naukowych. Uczucia, emocje, zachowania. Anegdoty i ciekawostki. Autor nie stroni od tematów kontrowersyjnych, np. hodowla, eksperymenty czy uśmiercanie zwierząt. Lektura uwrażliwia na otaczający świat.

    80. Dzień wszystkiego Ewa Nowak 16+
    Dwie nastolatki jedynaczki, każda z nich wychowywana przez jednego rodzica. Są jak ogień i woda, każda inna. Majka myśli głównie o sobie. Zuri, otwarta na innych, pomaga mamie w gabinecie weterynaryjnym. Pewnego dnia ich drogi skrzyżują się i od tego momentu nic nie będzie takie jak przedtem. Książka o przyjaźni i zwierzętach. Uwrażliwia na ich niedolę, maltretowanie i wykorzystywanie w cyrku oraz do eksperymentów.

    81. Shinrin-yoku. Japońska sztuka czerpania mocy z przyrody Hector Garcia, Francesc Miralles 16+
    Shinrin to „sztuka zanurzania się w zieleni”. Propozycja dla tych, którzy chcieliby zwolnić w życiu codziennym, zregenerować siły i uwolnić od stresu. Autorzy zachęcają do kontaktu z naturą, co ma zagwarantować odpoczynek i lepsze samopoczucie, podpowiadają, jak korzystać z cudów przyrody, przybliżają badania naukowe i doświadczenia zwykłych ludzi. To ważne w czasach, kiedy coraz więcej czasu spędzamy przed komputerem i z komórką. Mały format, ładne zdjęcia.

    82. Wynaleźć siebie. Sekretne życie mózgu nastolatka Sarah Jayne Blakemore 16+
    Informacje na temat budowy i funkcjonowania mózgu młodych ludzi. Odpowiedzi na pytania dotyczące zachowań nastolatków, potrzeby akceptacji społecznej, podatności na nagrody i zwiększonego ryzykanctwa. Dużo miejsca poświęcono chorobom związanym z mózgiem: depresji i schizofrenii. Przystępnie napisana, uwzględniająca najnowsze wyniki badań tego organu.

    83. 7 dni w siódmym niebie. Amerykański sen – prawdy i mity Żaneta Auler 16+
    Polka żyjąca od kilkunastu lat w Stanach przybliża miejsca, kulturę i mentalność Amerykanów. Opisuje codzienność, różnice pomiędzy regionami, jedzenie oraz pasje mieszkańców USA. Nietypowy przewodnik, który koncentruje się w dużej mierze na zwykłym życiu i zwraca uwagę na to, co naprawdę warto zwiedzić i zobaczyć podczas krótkiego pobytu za oceanem.

    84. Cuda za rogiem Higashino Keigo 16+
    Trójka rzezimieszków po napadzie szuka schronienia. Złodzieje przypadkiem trafiają do opuszczonego sklepu osiedlowego. Jego właściciel w przeszłości znany był z tego, że udzielał porad anonimowym nadawcom listów. Podczas pobytu złodziei w sklepie ktoś wrzuca list i czeka na pomoc. Ciepła i wzruszająca opowieść o tym, że z każdej, nawet najtrudniejszej sytuacji jest jakieś wyjście. Historie ludzi, którzy szukają recepty na życie – trudne relacje z bliskimi, miłość, zaufanie, rodzina.

    85. eko. Saga Puszczy Białowieskiej Simona Kossak 16+
    Tytuł dla miłośników przyrody. Historia najstarszej puszczy w Europie, jej mieszkańców, opis fauny i flory. Autorka – prywatnie pochodząca ze słynnej rodziny malarzy batalistów – spędziła w puszczy ponad 30 lat. Zwraca uwagę na niepowtarzalność dziewiczego lasu, jego piękno i zagrożenia ze strony człowieka. W środku znajdują się liczne zdjęcia, również z prywatnych zbiorów Simony Kossak.

Skip to content