kwi

Jak najskuteczniej zachęcić dziecko do odrabiania lekcji, pracy w domu?

Oto kilka pomysłów, jak sprawić, by twoje dziecko chętniej i lepiej odrabiało pracę domową.

• Przerwy   Dzieci uczą się lepiej w krótkich odcinkach czasu. Upewnij się, że Twoje dziecko zaplanowało sobie przerwy w czasie nauki.
    • Wybór   Pozwól dziecku dokonywać wyborów. Czy chce odrabiać lekcje zaraz po szkole, czy wieczorem? Czy najpierw chce odrabiać matematykę czy napisać wypracowanie? W aktualnej sytuacji również niech bierze „małą” odpowiedzialność za planowanie pracy w ciągu dnia.
    • Rozumienie poleceń   Naucz swoje dziecko uważnie czytać polecenia. Jeśli trzeba, przeformułuj je tak, by były dla niego zrozumiałe.
    • Zachęcanie   Twoim głównym zadaniem jako rodzica jest zachęcić dziecko do uczenia się. Powiedz dziecku coś miłego o jego wysiłku, stosunku do nauki, o tym co czujesz gdy widzisz jak pokonuje przeszkody, opisuj jego działanie, nie oceniaj dziecka!
    • Wyposażenie   Twoje dziecko potrzebuje dobrego oświetlenia, wygodnego krzesła oraz zapasu długopisów i ołówków.
    • Zabawy   Jeśli Twoje dziecko musi nauczyć się na pamięć trudnych partii materiału, pomóż mu wymyślić zabawę, która mu to ułatwi.
    • Przyzwyczajenia    Pomóż dziecku wyrobić w sobie nawyk odrabiania pracy domowej. Ustal regularny czas i miejsce nauki. Podczas pracy nie powinno być mowy o telewizji, telefonowaniu czy muzyce.
    • Nagrody   Zaproponuj dziecku nagrodę za wykonanie szczególnie trudnego zadania. Może to być specjalny poczęstunek, wspólne wyjście, czy dodatkowy czas na zabawę z mamą czy tatą.
    • Radość   Nie zapominaj, że nauka powinna sprawiać przyjemność. Pomóż swojemu dziecku zauważyć związki między tematem lekcji, a jego szczególnym zainteresowaniem.