kwi

Żywa lekcja historii

3 kwietnia prosto spod Pomnika Ludzi z Literą „P”, gdzie odbywały się uroczystości upamiętniające, do naszej szkoły przybyli niezwykli goście, by opowiedzieć nam o tej trudnej historii.  Symbol „P” nosili robotnicy przymusowi – Polacy, którzy podczas II wojny światowej zostali przez Niemców zmuszeni do wykonywania najcięższych prac w fabrykach, rolnictwie, handlu, transporcie, warsztatach rzemieślniczych i gospodarstwach domowych we Wrocławiu. Pracować musieli nie tylko dorośli, ale też dzieci. Ich warunki bytowe i sanitarne były tragiczne, a za próby naruszenia ustanowionych przez nazistów zasad groziła im śmierć. Nie mogli więc uczęszczać do szkół, spotykać się towarzysko, korzystać z transportu publicznego i rozmawiać w ojczystym języku. Każdy musiał nosić w widocznym miejscu znak „P”. Szacuje się, że takich ludzi było w naszym mieście ok. 50 tysięcy. Po wojnie, wielu z nich zostało we Wrocławiu i przyłączyło się do odbudowywania miasta. Samorząd Szkolny serdecznie dziękuje gościom za przybycie i chęć podzielenia się z nami swoimi historiami.