• 18
  paź
  2021

  8a w Odra Centrum – relacja Uli i Gabrysi

  25 września nasza klasa 8a z okazji Jedynkowego Dnia Ekologii wybrała się do Odra Centrum. Jest to barka zacumowana na Odrze, blisko domu na wodzie, obok zabytkowego mostu Grunwaldzkiego. Jest to jedyne takie centrum kultury w Europie. Znajduje się tam również kawiarnia oraz taras widokowy. Na terenie obiektu można wziąć udział w różnych interesujących zajęciach oraz spotkaniach, a także uczestniczyć w wolontariacie na rzecz ekologii. Można tam także wziąć ciekawe przedmioty, bo praktykowana jest tam idea ZeroWaste – oznacza to, że każdemu przedmiotowi można dać drugie życie.

  W Odra Centrum można również wypożyczyć chwytaki do śmieci i posprzątać terytorium nad rzeką. Dodatkową opcją jest to, że jeśli pozbiera się śmieci, to druga godzina pływania na kajaku jest darmowa.

  W tym miejscu można także uczestniczyć w interesujących warsztatach:
  Akademia Węzłów – warsztaty wiązania każdego rodzaju węzłów
  – stworzyć własny wodny ogród
  – Mała Szkutnia – w tym miejscu można stworzyć własną łódkę z drewna
  – co jakiś czas prowadzone są tu zajęcia z jogi
  – Odrateka – odrzańska biblioteka złożona z materiałów dotyczących Odry (książki, płyty, przedmioty)
  iOdra – centrum informacji turystycznej o Odrze i jej systemie ekologii
  Szkoła na rzece – zajęcia, w których uczniowie mogą wziąć udział i wysłuchać na nich historii samego miejsca oraz ciekawostek o rzece

  Najpierw, aby nie używać psujących powietrze pojazdów, poszliśmy na miejsce na piechotę. Gdy dotarliśmy już do Odra Centrum zostaliśmy bardzo ciepło powitani przez przewodnika. Opowiedział nam historię tego miejsca i podczas gdy słuchaliśmy jego słów, mogliśmy obejrzeć dużo interesujących eksponatów oraz obejrzeć rodzinę łabędzi, zaprzyjaźnioną z opiekunami Odra Centrum. Mieliśmy także możliwość, aby je nakarmić.

  Następnie obejrzeliśmy zbiory znajdujące się w posiadaniu Centrum. Bardzo ciekawa była kolekcja kół ratunkowych i kapoków wisząca, co ciekawe, na ścianie w WC. Częścią doskonale obrazującą to, jak działa system przyrodniczy nad naszą rzeką, było akwarium z trzema rybami, które nawadniało i odżywiało całą kolonię skrzydłokwiatów, których doniczki znajdowały się na ścianie nad zbiornikiem. Obok podobna ściana nawadniana była sztucznymi nawozami i tam rośliny nie były aż takie piękne.

  W następnej części wycieczki każdy chętny uczeń mógł wypożyczyć chwytak oraz worek na odpady. Pięknie wysprzątaliśmy brzeg rzeki – Oławy. W sumie uzbieraliśmy 12 dużych worków śmieci! Później, w ramach odpoczynku, odwiedziliśmy odrzańską kawiarnię znajdującą się na terenie Odra Centrum.

  Wycieczka bardzo nam się podobała, była cudowna atmosfera. Świetnie razem się bawiliśmy, pomimo niecodziennych oraz nietypowych zadań.

  Napisały: Gabrysia Papieska i Ula Wojciechowska

Skip to content