E-dziennik

Plan Lekcji

Pomoc Psychologiczna

Godziny działania biblioteki szkolnej od 2 czerwca 2021:

Pon – 8.00 – 15.00
Wt. – 8.00 – 15.00
Śr. – 8.00 – 15.00
Czw. – 8.00 – 15.00
Pt. – 8.00 – 14.00

Popołudniowe godziny pracy biblioteki są związane z oczekiwaniami czytelników.
Sprawy zamówień książek, wypożyczeń , zwrotów, przedłużeń pozostają bez zmian. każdego dnia.
Poniżej podano najważniejsze informacje i zasady.

Uczniowie otrzymali przez dziennik Vulcan szczegóły dotyczące zwrotów, wypożyczeń oraz prolongaty terminu zwrotu wypożyczonych książek. Potrzebne książki można zamawiać przez dziennik Vulcan. Zamówioną książkę można odebrać w bibliotece (w godzinach pracy biblioteki) lub u Pań na portierni, podając imię i nazwisko dziecka, tytuł książki oraz potwierdzając podpisem odbiór książki. Za pomocą Vulcana można również prosić o przedłużenie wypożyczeń.

Możliwe są także zwroty wypożyczonych książek: książkę można oddać bezpośrednio do biblioteki lub (poza godzinami pracy bibliotekarzy) na stolik, który znajduje się na korytarzu przy wejściu do biblioteki.

WAŻNE: przy zwrocie na stolik koniecznie jest wpisanie się na „Kartę zwrotów”, uzupełniając imię, nazwisko ucznia, klasę, ilość zwracanych egzemplarzy oraz numery inwentarzowe zwracanych książek.

Na Teams’ach działa zespół: Biblioteka SP 1 zaprasza. To świetne miejsce na kontaktowanie się z Biblioteką!


REGULAMIN BIBLIOTEKI SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 1 WE WROCŁAWIU NA CZAS EPIDEMII COVID-19

ZASADY PRZEBYWANIA W BIBLIOTECE

 1. Uczniowie mogą korzystać z wypożyczalni zgodnie z grafikiem umieszczonymi na drzwiach biblioteki oraz na stronie internetowej szkoły.
 2. Odwiedzający bibliotekę po wejściu do pomieszczenia muszą mieć założoną maseczkę oraz zdezynfekować ręce.
 3. W bibliotece należy zachować bezpieczną odległość min. 1,5 m od pozostałych użytkowników oraz personelu biblioteki.
 4. W bibliotece jednocześnie mogą przebywać maksymalnie trzy osoby: jedna wypożyczająca, dwie oczekujące (w wyznaczonej strefie).
  W przypadku większej liczby uczniów chcących skorzystać z biblioteki należy poczekać na korytarzu w bezpiecznej odległości 1,5 m.

ZASADY WYPOŻYCZANIA KSIĄŻEK

 1. Użytkownikom ogranicza się korzystanie z księgozbioru w wolnym dostępie. Zbiory biblioteczne może podawać tylko bibliotekarz.
 2. Wszystkie wypożyczane książki można wcześniej zamówić osobiście lub elektronicznie, na adres bibliotekarzy poprzez Vulcan lub Microsoft Times.
 3. W celu odebrania zamówionych książek należy zgłosić się do biblioteki następnego dnia po złożeniu zamówienia po godz.11:00 lub po otrzymaniu mailowego potwierdzenia o realizacji zamówienia.

ZASADY ZWROTU KSIĄŻEK

 1. Przyniesione książki uczeń powinien położyć na specjalnie przygotowanym stoliku zwrotów.
 2. Przy zwrocie należy podać bibliotekarzom swoje nazwisko i klasę oraz numer książki umieszczony na kodzie kreskowym (tył książki, na okładce) .
 3. Zwrócone przez czytelników książki oznakowane datą zwrotu zostaną poddane 2-dniowej kwarantannie i w tym czasie pozostają wyłączone z wypożyczania. (zgodnie z wytycznymi MEN, MZ i GIS dla publicznych i niepublicznych szkół i placówek od 1 września 2020 r.).

ZASADY POSTĘPOWANIA PRACOWNIKÓW BIBLIOTEKI

 1. Pracownicy biblioteki możliwie często wietrzą pomieszczenie biblioteki.
 2. Bibliotekarze odbierający zwroty książek i wydający zamówione egzemplarze dezynfekują blat biurka i inne przestrzenie dotykane przez użytkowników.
 3. Pracownicy biblioteki dbają o bezpieczne, odizolowanie miejsca kwarantanny dla książek, które będą przechowywanie w tym miejscu przez 2 dni od dokonania zwrotu.

Jest wiele możliwości czytania książek – również lektur – w wersji elektronicznej. W dalszej części wiadomości znajdziecie wiele podpowiedzi, jak można to robić. Bo czytanie – wiadomo – jest baaaaaardzo przyjemne i pożyteczne!

WolneLektury.pl

Znana i lubiana, całkowicie darmowa biblioteka cyfrowa zawierająca ponad 5500 tytułów, w tym wiele szkolnych lektur. Ebooki są dostępne w wielu formatach, w tym na czytniki. Serwis zawiera także audiobooki. Wszystko dostępne jest za pomocą wygodnej, darmowej aplikacji (smartfony Android i iPhone). Projekt fundacji Nowoczesna Polska.

Lektury.gov.pl

Serwis zawiera wiele szkolnych lektur wraz z ich wykazem oraz opisami. Książki są dostępne online oraz do pobrania w wielu formatach, także na czytniki. Projekt realizowany w ramach Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej.

ChmuraCzytania.pl

Chmura Czytania zawiera ciekawe książki polskich i zagranicznych autorów, m.in. Conrada, Kafki czy Czechowa. Nie wymaga logowania.

Masz tę moc – ebook o koronawirusie

Wydawnictwo Olesiejuk wydało świetnego, darmowego ebooka na temat koronawirusa dla młodszych uczniów. Jak wyjaśnić, czym jest wirus, dlaczego ich życie stało się tak dziwne i jak zapobiegać się jego rozprzestrzenianiu? Dostępny jest tutaj.

Polona.pl

Największa w Polsce biblioteka cyfrowa. Zawiera stare książki oraz inne zdigitalizowane zbiory. Większość z nich należy do domeny publicznej, więc są darmowe.

O koronawirusie

Masz tę moc

Świetny i darmowy ebook o koronawirusie dla dzieci (i nie tylko). Od Wydawnictwa Olesiejuk. Jak wyjaśnić dzieciom, czym jest wirus, dlaczego ich życie stało się tak dziwne i jak zapobiegać jego rozprzestrzenianiu? 

OFERTY FIRM

Empik Premium bezpłatnie przez 60 dni

Empik przygotował promocyjny dostęp do bazy 11 tysięcy e-booków i audiobooków dostępnych w ramach aplikacji Empik Go dostępnej na Androida i iPhone’a.

Jak skorzystać z promocji?

 1. Na stronie https://www.empik.com/czas-w-domu podaj adres e-mail, na który zostanie przesłany kod.
 2. Otrzymany kod wprowadź na stronie: https://www.empik.com/premium/kupon
 3. Zarejestruj się lub zaloguj (jeżeli masz już tam konto) na empik.com.
 4. Aktywuj usługę Empik Premium.
 5. Pobierz aplikację Empik Go na smartfona i zaloguj się.

Nie jest wymagane podanie danych karty kredytowej i po zakończeniu okresu promocyjnego użytkownik nie zostanie obciążony opłatami.

iCzytam.pl

Serwis iCzytam.pl oferuje kilkadziesiąt darmowych książek onnline i audiobooków podzielonych na grupy wiekowe: 2-5 lat, 6-9 lat i ponad 9 lat.

Publio – darmowe ebooki

Publio to księgarnia internetowa. Oferuje ponad 100 ebooków za darmo. Jednak są to głównie lektury należące do domeny publicznej i poradniki.

Nexto

Księgarnia Nexto oferuje około 100 darmowych ebooków, z których większość to poradniki, lektury i podręczniki.

Audiobooki

Polska-Poezja.pl

Serwis oferuje klasykę polskiej poezji czytaną przez znanych polskich aktorów. Za darmo, w serwisie YouTube.

Spotify

Spotify to serwis umożliwiający słuchanie nieprzebranej liczby piosenek, audycji, podcastów itp. W wersji płatnej oferuje oczywiście znacznie więcej, jednak także wersja bezpłatna uprawnia do dużego wyboru bajek, legend i opowiadań dla dzieci. Wymaga rejestracji. Aplikacja jest dostępna na urządzeniach mobilnych i komputerach.

Audio-Bajki.pl

Nagrania bajek dostępne za darmo w serwisie YouTube.

Bajkowisko.pl

Serwis oferuje wiele nagrań bajek i audiobooków dla dzieci. Na stronie można za darmo przesłuchać 3 bajki, reszta dostępna jest na kanale YouTube.

Polskie Radio Dzieciom

Zarejestrowane audycje radiowe dla dzieci, zgrupowane w kilku kategoriach: Bajkowy kącik, Opowieści ludów świata, Wieczorne pogaduchy, Słuchowisko, Książki do poduchy. Wszystko bezpłatnie i bez konieczności  logowania.

REGULAMIN WYPOŻYCZALNI

 1. Z biblioteki mogą korzystać wszyscy uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły. Uczniowie klas pierwszych – po pasowaniu na czytelnika.
 2. W bibliotece obowiązuje wolny dostęp do półek; jednocześnie może wybierać książki 8 uczniów.
 3. Jednorazowo można wypożyczyć 2 książki, w tym 1 lekturę, na okres 14 dni. Nie wolno książek przetrzymywać, bo czekają na nie inni uczniowie. Termin wypożyczenia książki można przedłużać do miesiąca.
 4. Wypożyczone książki należy szanować, zniszczone okładki – zmieniać. Przed wypożyczeniem należy książkę obejrzeć i zwrócić uwagę na ewentualne uszkodzenia.
 5. Czytelnik, który zagubi lub zniszczy wypożyczoną książkę zobowiązany jest do niezwłocznego odkupienia takiej samej książki.
 6.  Książki wypożyczone należy zwrócić do biblioteki przed końcem roku szkolnego lub w terminie podanym przez nauczyciela – bibliotekarza. 
 7. W bibliotece obowiązuje cisza oraz zakaz spożywania posiłków.
 8. Nieprzestrzeganie zasad regulaminu skutkuje: wyproszeniem z biblioteki, wpisem uwagi do dziennika elektronicznego, powiadomieniem wychowawcy, obniżeniem oceny zachowania.
 9. Czytelnicy opuszczający szkołę (pracownicy, uczniowie) zobowiązani są do zwrotu wszystkich materiałów wypożyczonych z biblioteki (podręczników, książek, dokumentów elektronicznych).

Regulamin czytelni

1.Czytelnia czynna jest w godzinach pracy biblioteki szkolnej. 
2
. Z czytelni mogą korzystać uczniowie, nauczyciele i pracownicy SP 1.
3. Zabrania się wnoszenia do czytelni jedzenia, picia, odzieży wierzchniej, plecaków.
4. W czytelni można korzystać z księgozbioru podręcznego, czasopism, komiksów i zbiorów wypożyczalni – na miejscu.
5. Korzystający z czytelni obowiązany jest każdorazowo wpisać się do ZESZYTU ODWIEDZIN W CZYTELNI (nazwisko, imię , klasa, cel pobytu w czytelni).
6. Czytelnik odpowiada osobiście za książki, komiksy i czasopisma, z których korzysta.
7. W czytelni obowiązuje bezwzględna cisza  oraz zakaz spożywania posiłków.
8. Stanowisko komputerowe jest udostępniane jedynie pod opieką nauczyciela.
9. Z Internetu można korzystać jedynie w celach dydaktycznych.
10. Nieprzestrzeganie zasad regulaminu skutkuje: wyproszeniem z biblioteki, wpisem uwagi do dziennika elektronicznego, powiadomieniem wychowawcy, obniżeniem oceny zachowania.

Skip to content