Historia szkoły

Ciekawostki z historii zarówno budynku szkolnego, jak i samej szkoły oraz okolicy można znaleźć w jednodniówce "Szkolne odkrycia" wydawanej od grudnia 1998 roku przez uczniów szkoły pod kierunkiem p.Barbary Wołek - bibliotekarki. Tam też podana jest bibliografia tego tematu. Poniższe informacje pochodzą ze "Szkolnych odkryć". Autorami projektu architektonicznego naszej szkoły byli Richard Pludemann i Herman Frobose. Pierwszy z nich był twórcą wielu znamienitych budowli miejskich, w tym 25 z 41 istniejących w 1910 szkół wrocławskich, budynku biblioteki przy ul. Szajnochy, czy hali targowej przy ul. Piaskowej. Doceniając jego zasługi dla kultury urbanistycznej Wrocławia jeszcze za życia upamiętniono go kamienną sylwetką mnicha na ratuszowej elewacji. Budowę szkoły rozpoczęto jesienią 1898 r., a zakończono 1.04 1900 r. Nosiła ona imię znakomitego pedagoga J.H.Pestalozziego. Budynki wypracowane były w każdym szczególe. Obok budynku szkoły zbudowano wolno stojący dom dla nauczycieli i rektora (dziś Przedszkole nr 3). Szkołę zbudowano w stylu neogotyckim (tzw. ceglany gotyk). Gmach posiada wysmukłą wieżę zegarową (zegar nie zachował się, gdyż jako łup wojenny został zdemontowany i zabrany przez Rosjan. Ceglane płaszczyzny ścian są urozmaicone jasnymi wnękami w kształcie okien, arkad itp. Na frontowej elewacji widnieje kamienne popiersie Pestalozziego (często mylonego z Marią Dąbrowską - obecną patronką szkoły). Widoczne są też liczne secesyjne ornamenty roślinne, tarcza z trzema pszczołami oraz ślad po niemieckim napisie "Pestalozzischule". Dwa lata po budynku głównym zbudowano drugi budynek, bardzo malowniczy pełen drobnych secesyjnych form (dziś Przedszkole nr 109). W tym budynku umieszczono dziewczęta, a w pierwszym pozostali chłopcy. Interesującym elementem elewacji tego budynku jest zegar słoneczny (niestety zniszczony) oraz herb Wrocławia. Wizerunek herbu ozdobiony jest poziomym fryzem w formie wstęgi ze stylizowanych, rozwiniętych kwiatów. II wojna zniszczyła część drugiego budynku szkoły ludowej (całe południowe skrzydło oraz elewację północną, którą odtworzono).